Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polityka senioralna w Sejmie

Polityka senioralna w Sejmie fotolia.pl

Aktywizacja, edukacja, zdrowie i przyszłość osób starszych w Polsce to główne tematy IV Ogólnopolskiej Konferencji Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Wydarzenie odbyło się 14 grudnia br. w Sejmie i było objęte honorowym patronatem Marszałka Sejmu. W spotkaniu udział  wzięli m.in. posłowie, przedstawiciele rządu, służby zdrowia, świata nauki oraz środowisk seniorów. Sejmową debatę o wyzwaniach polityki senioralnej na lata 2016-2020 otworzyła wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska.

W swoim wystąpieniu podkreśliła wkład uniwersytetów trzeciego wieku w rozwój tej polityki. Małgorzata Kidawa-Błońska zauważył też, że to z ich inicjatywy powstała w Sejmie Komisja Polityki Senioralnej. Podobnie jak i uchwalona ustawa o osobach starszych, która wchodzi w życie 1 stycznia 2016 r.

Wicemarszałek zauważyła też, że polskie uniwersytety trzeciego wieku są dobrym wzorcem dla innych krajów. - Możemy być dumni, że w Polsce powstała taka instytucja, która zrzesza tysiące ludzi – mówiła.

Przewodnicząca Komisji Polityki Senioralnej Małgorzata Zwiercan zauważyła zaś, że tematy konferencji obejmują m.in. najważniejsze wydarzenia w polityce senioralnej w 2015 r. – Niewątpliwie takim wydarzeniem było uchwalenie przez Sejm przygotowanej przez Komisję Polityki Senioralnej ustawy o osobach starszych – podkreśliła. Według szefowej komisji ustawa ta jest jednak niewystarczająca i dlatego tak ważna jest dyskusja na temat kierunków i wyzwań polityki senioralnej na najbliższe lata. Prace komisji, którą kieruje, powinny zmierzać do eliminacji barier stojących na drodze do godnego życia seniorów w Polsce. - Wszyscy musimy pamiętać, że polityka senioralna to kompleksowe działania na wielu poziomach, ale to przede wszystkim współdziałanie wielu różnych podmiotów na rzecz lepszego jutra osób starszych - tłumaczyła.

Poseł Michał Szczerba, szef Parlamentarnego Zespołu ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku i wiceprzewodniczący Komisji Polityki Senioralnej opowiadał o realizowanych w ostatnich latach działaniach na rzecz tworzenia warunków zdrowego, godnego i aktywnego starzenia się. - W Polsce mamy 7 mln osób starszych, one muszą być zauważone w przestrzeni publicznej - przekonywał. Przewodniczący Szczerba podkreślał także m.in. potrzebę wspólnego zaangażowania rządu, parlamentu i środowisk osób starszych w podejmowanie przyszłych wyzwań polityki senioralnej.

Krystyna Lewkowicz, prezes Fundacji „Ogólnopolskie Porozumienie UTW” i przewodnicząca Obywatelskiego Parlamentu Seniorów zaznaczyła, że zorganizowana w Sejmie konferencja stała się swoistą tradycją ruchu uniwersytetów trzeciego wieku - jednym z najważniejszych wydarzeń senioralnych w kraju. - Możemy z satysfakcją powiedzieć, że wszystkie dotychczasowe programy, jakie Państwu przedstawialiśmy w poprzednich latach zostały w 100 procentach zrealizowane i to jest nasz wielki wspólny sukces oraz nasza siła – tłumaczyła.

Organizatorami konferencji były: Komisja Polityki Senioralnej, Fundacja „Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”, Parlamentarny Zespół ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Źródło:www.sejm.gov.pl

Czw., 17 Gr. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska