Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rzecznik interweniuje w sprawie WTZ

Rzecznik interweniuje w sprawie WTZ fotolia.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w sprawie finansowania warsztatów terapii zajęciowej.

W wystąpienie wskazano, że warsztaty terapii zajęciowej są niedofinansowane. Pomimo stale rosnących kosztów od roku 2009 algorytm naliczania środków finansowych nie uległ dalszym zmianom.

Rzecznik zwróciła uwagę, że taka sytuacja przekłada się na zdolność WTZ do realizacji zadań w zakresie rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Bardzo niewielu uczestników warsztatów jest skutecznie aktywizowanych zawodowo. Jak wynika z realizowanych na zlecenie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych badań, stopień przechodzenia z WTZ do zatrudnia wynosi zaledwie ok. 1-2 % rocznie (Badanie sytuacji Warsztatów Terapii Zajęciowej – raport końcowy z badania, Warszawa 2014, s. 147). Zgodnie z art. 27 Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych zobowiązuje państwa-strony do popierania prawa osób z niepełnosprawnościami do pracy, obejmującego prawo do możliwości zarabiania na życie poprzez pracę swobodnie wybraną lub przyjętą na rynku pracy oraz w otwartym, integracyjnym i dostępnym środowisku pracy. W ocenie Rzecznika, za realizacje tego obowiązku nie można uznać formy, której efektywność - tak jak obecnie WTZ, jest znikoma. Potencjał WTZ w zakresie rehabilitacji zawodowej można i należy wykorzystać w zdecydowanie lepszy sposób niż jest to czynione obecnie.

Źródło: www.rpo.gov.pl

Czw., 13 Sp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel