Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ZGWL w trosce o zwiększanie nakładów na pomoc społeczną

ZGWL w trosce o zwiększanie nakładów na pomoc społeczną fotolia.pl

Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych jest słuszna, gdyż daje gminom większy zakres samostanowienia. Jednak nie może prowadzić do tego, aby rząd przestał wspierać finansowo pomoc społeczną.

Taki wniosek płynie ze stanowiska Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego (ZGWL) podjętego 31 lipca br. w Zielonej Górze. Dotyczy ono przyjęcia przez Sejm RP ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustawy (druk sejmowy 3335).

Jak wyjaśnia ZGWL, z projektu wynika, że gminy, w drodze uchwały, będą mogły ustalać własne, dodatkowe świadczenia rodzinne dla swoich mieszkańców i określać zasady ich przyznawania. Takie dodatkowe świadczenia będą finansowane z ich budżetu. –Zmiana oznacza, że gminy, uwzględniając potrzeby swoich mieszkańców i własne możliwości finansowe, będą mogły przyznawać inne świadczenia rodzinom niż te przewidziane obecnie w ustawie o świadczeniach rodzinnych, tj. inne niż zasiłek rodzinny z dodatkami, jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy, czy świadczenie pielęgnacyjne. Decyzja, czy takie dodatkowe świadczenie wprowadzić, będzie należeć do władz danej gminy – czytamy w stanowisku. – Ratio legis tej zmiany sprowadza się do wprowadzenia podstawy prawnej do przyznawania takich dodatkowych świadczeń rodzinnych. Dotychczas gminy mogły bowiem jedynie ponieść z własnych środków kwoty dodatków do zasiłku rodzinnego oraz wprowadzić i sfinansować również z własnych środków dodatkową, jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka – wyjaśnia Wadim Tyszkiewicz, Prezes ZGWL.

ZGWL pozytywnie ocenia to, że nowelizacja daje gminom większy zakres samostanowienia. Jednocześnie jednak wyraża obawę, że stworzenie takiego instrumentu prawnego spowoduje marginalizację problemu dalszego dofinansowania pomocy społecznej ze strony państwa. ZGWL ostrzega, że w praktyce może dojść do zjawiska, w którym organy administracji rządowej zrezygnują z „pochylenia się nad kwestią zwiększenia ilości środków przeznaczonych na ten cel, mając świadomość, iż braki w tym zakresie będą uzupełniane przez wywołaną oddolnie, czy wymuszoną wręcz pomoc społeczną udzielaną ze strony gmin”.

Mając na względzie powyższe zastrzeżenia ZGWL ma nadzieję, że nowelizacja nie spowoduje zaniechania działań administracji rządowej w zakresie nakładów finansowych na wspieranie pomocy społecznej.

Stanowisko rozesłano m.in. do Prezes Rady Ministrów, Marszałek Sejmu, Ministra Pracy, Ministra Administracji, Ministra Finansów, posłów, senatorów, szefów korporacji samorządowych i ogólnopolskich gazet.

Sob., 8 Sp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska