Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Setki milionów dla potrzebujących

Setki milionów dla potrzebujących fotolia.pl

473,36 mln euro otrzyma w latach 2014-2020 Polska z nowego Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym – Komisja Europejska zatwierdziła polski program operacyjny. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie żywnościowe dla osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, zgodnie z „Krajowym Programem Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu 2020. Nowy wymiar aktywnej integracji”.

Z zadowoleniem przyjmuję wiadomość o przyjęciu tego programu operacyjnego, który pomoże Polsce przeciwdziałać wysokiemu poziomowi poważnej deprywacji materialnej. Wysoko oceniam również fakt, że szczególną wagę przykłada się do rodzin wielodzietnych i osób bezdomnych, czyli grup doświadczających największych trudności. Wierzę, że Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym będzie odgrywał kluczową rolę w niesieniu pomocy najbardziej narażonym obywatelom Europy w znalezieniu swojego miejsca w społeczeństwie i w znacznym stopniu przyczyni się do walki z ubóstwem. - powiedziała Marianne Thyssen, komisarz odpowiedzialna za zatrudnienie, sprawy społeczne, umiejętności i mobilność pracowników,

Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym będzie w Polsce stosowany podobnie do poprzedniego Programu dystrybucji żywności wśród osób najbardziej potrzebujących, w ramach którego co roku, począwszy od roku 2006, ponad 2,5 mln osób otrzymywało paczki żywnościowe. Dystrybucją żywności będzie się zajmowało ponad 1200 organizacji partnerskich, takich jak organizacje pozarządowe, organizacje usług socjalnych oraz banki żywności w całym kraju. Będzie to miało miejsce w ścisłej współpracy z lokalnymi instytucjami pomocy społecznej, które przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego będą realizować działania integracyjne i aktywizacyjne i zapewnią dotarcie pomocy z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym do jej ostatecznych beneficjentów.

Dzięki elastycznym rozwiązaniom w polityce transportowej nowa formuła istniejących łańcuchów dostaw żywności powinna umożliwić dotarcie do osób bezdomnych i osób najbardziej potrzebujących na odległych geograficznie obszarach. Planowane jest również wsparcie finansowe dla środków towarzyszących mających na celu wzmocnienie samowystarczalności i umiejętności prowadzenia gospodarstwa domowego, w szczególności poprzez prowadzenie specjalnych warsztatów edukacji ekonomicznej i programów edukacyjnych promujących zasady zdrowego odżywiania i zapobiegania marnotrawstwu żywności.

Źródło: Komisja Europejska

Niedz., 7 Gr. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka