Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

16 dni przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć

16 dni przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć fotolia.pl

Plakat z mężczyzną wycierającym krew mopem z podłogi ma zachęcić do podpisania petycji w sprawie ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Elegancko ubrany mężczyzna w ładnie urządzonej kuchni wyciera podłogę. Jednak nie usuwa zwykłej plamy, a ślady krwi. Plakat opatrzony jest komentarzem "To nieprawda, że mężczyźni nie robią nic w domu. Przemoc domowa jest nadal powszechna, prawie 90% ofiar to kobiety i dzieci. Złóż swój podpis, aby to zmienić. Wezwij polskie władze do ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej". Grafikę opublikowało w Internecie Amnesty International w ramach akcji "16 dni przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć". Początek tych 16 dni datuje się na 25 listopada, kiedy to obchodzony jest Światowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć, a koniec akcji ma miejsce 10 grudnia, w Światowy Dzień Praw Człowieka.

- Ratyfikacja i wcielenie w życie postanowień Konwencji zbliżą nas do realizacji podstawowego obowiązku państwa, jakim jest zapewnienie nam życia wolnego od dyskryminacji i przemocy. W Międzynarodowym Dniu Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć warto przypomnieć, że jest to kwestia praw człowieka - oświadczyła Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International Polska.

Kampanię skrytykowała na swoim blogu Agnieszka Kozłowska – Rajewicz, była pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania, obecnie europosłanka Platformy Obywatelskiej. Mężczyźni to nie jest płeć oprawców. Skończmy z tymi stereotypami! (…). Tak, sprzątają w domu rzadziej niż kobiety. Znacząco rzadziej. Ale nawet niesymetryczne obciążenie pracą domową nie usprawiedliwia obrazu przedstawionego w kampanii. (…) taka historia buduje nowy front niezgody i wojnę płci, która nie ma żadnych podstaw i nie ma nic wspólnego ze współczesnym feminizmem. Ani sprawiedliwością. (...) Ale kampania powinna być wymierzona przeciwko przemocy, nie przeciwko mężczyznom. Kampania, która stereotypizuje mężczyzn, działa wbrew Konwencji, która przecież zabrania stosowania niesprawiedliwych, poniżających stereotypów płci – pisała. Podkreślała także, że sama jak najbardziej popiera ratyfikację dokumentu.

Przygotowana przez agencję TBWA kreacja spotkała się z szeregiem komentarzy odbiorców – wśród zarzutów pojawił się m.in. seksizm, powielanie stereotypów i pomijanie problemu przemocy wobec mężczyzn.

Polska podpisała konwencję w grudniu 2012. Projekt ustawy ratyfikacyjnej wpłynął do Sejmu w czerwcu br. 24 września konwencję przekazano do dalszych analiz pod kątem zgodności z konstytucją.

Akcja została zapoczątkowana przez kanadyjskich aktywistów po wydarzeniach tzw. masakry w Montrealu. 6 grudnia 1989 roku na terenie tamtejszej politechniki 25-letni mężczyzna postrzelił 24 kobiety i 4 mężczyzn. 14 kobiet zmarło w wyniku odniesionych ran, zabójca popełnił samobójstwo. Tradycja noszenia białej wstążki narodziła się w 1991 roku. Noszenie jej - szczególnie przez mężczyzn - ma wyrażać ich sprzeciw wobec przemocy stosowanej wobec kobiet. Wstążka symbolizuje również osobiste zobowiązanie noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć w kwestii przemocy wobec kobiet.

Podejmowanie działań, mających na celu na celu przeciwdziałanie przemocy domowej oraz ochronę osób najbardziej na nią narażonych, to także jeden z priorytetów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W celu skutecznego przeciwdziałania przemocy w rodzinie opracowano i wdrożono 1 stycznia 2014 roku na terenie całego kraju algorytmy i kwestionariusze szacowania ryzyka w związku z przemocą w rodzinie.

Działania te przynoszą rezultaty. W okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2014 roku, w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku, odnotowano wzrost o 31 proc. liczby wypełnionych przez Policję formularzy "Niebieska Karta". Wzrosła również liczba osób zatrzymanych podejrzanych o przemoc w rodzinie. W 2013 roku od stycznia do września policjanci zatrzymali 6,5 tys. podejrzewanych sprawców przemocy. W 2014 roku w analogicznym okresie zatrzymano prawie 10 tys. podejrzanych o stosowanie.

Źródło: www.kampaniespoleczne.pl, www.msw.gov.pl, www.rownetraktowanie.gov.pl

Sob., 29 Lst. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: