Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Świadczenia pielęgnacyjne dla osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną. Wyjaśnienia resortu

Świadczenia pielęgnacyjne dla osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną. Wyjaśnienia resortu fotolia.pl

Odpowiadając na interpelacje poselską dotyczą tej kwestii Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Seredyn udzieliła wyjaśnień, podczas wystąpienia w Sejmie, w dniu 6 listopada br.

Przypomniała, że Trybunał Konstytucyjny, w wyroku z dnia 21 października br. orzekł następująco: Art. 16a ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, zgodnie, z którym prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego uzależnione jest od spełnienia kryterium dochodowego, jest zgodny z Konstytucją Rzeczypospolitej. Natomiast art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności, jest niezgodny z art. 32 ust. 1 konstytucji.

Odnosząc się do tego rozstrzygnięcia, Trybunał Konstytucyjny w ustnym uzasadnieniu, ale także w komunikacie, który zamieścił na stronie internetowej, zawarł następującą informację: Trybunał orzekł o częściowej niekonstytucyjności wprowadzenia do ustawy o świadczeniach rodzinnych kryterium wieku powstania niepełnosprawności, jako przesłanki uzależniającej uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego. Wyrok nie oznacza, zatem usunięcia tego kryterium z ustawy.

Wyrok nie stanowi również podstawy do uchylenia decyzji, które już przyznały prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie kreuje także nowego prawa do żądania świadczenia przez opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym, jeżeli niepełnosprawność ich podopiecznych powstała po okresie dzieciństwa.

Ponadto Trybunał Konstytucyjny wskazał, że wykonanie wyroku wymaga podjęcia niezbędnych i niezwłocznych działań ustawodawczych prowadzących do przywrócenia równego traktowania opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. Ustawodawca ma w tej kwestii pewien margines swobody. Powinien jednakże uwzględnić oczywiście możliwości budżetu państwa, ale także prawa nabyte osób, które korzystają obecnie ze świadczeń w zaufaniu do państwa.

Minister Seredyn poinformowała, że 5 listopada br. w godzinach popołudniowych do resortu dotarł dokument, który jest pisemnym uzasadnieniem tego wyroku. To bardzo obszerny dokument, który zawiera wszystkie ważne argumenty, na które resort zwróci uwagę po to, żeby w miarę możliwości jak najszybciej przystąpić do formułowania zasad systemu prawnego, który będzie wypełniał postulaty nakreślone przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 21 października, ale także postulaty wypracowane w trakcie prac w tzw. podstolikach przy okrągłym stole, które funkcjonują od maja br.

Pon., 10 Lst. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Marek Wójcik