Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Równość w biznesie - szkolenia

Równość w biznesie - szkolenia fotolia.pl

7, 9 i 14 października br. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej w ramach projektu "Równość w biznesie" odbyły się pierwsze pilotaże "Przewodnika dla firm" - narzędzia składającego się m.in. z programu szkoleniowego, służącego do upowszechniania równości kobiet i mężczyzn w przedsiębiorstwach. Pilotaże, czyli 6-godzinne szkolenia dla osób pracujących m.in. w działach HR, CSR i w działach szkoleniowych firm zatrudniających powyżej 250 osób, pozwolą na dostosowanie narzędzia do rzeczywistych potrzeb pracodawców.

Jak wynika z raportu "Więcej równości, więcej korzyści w gospodarce", opracowanego w ramach projektu, udział kobiet na stanowiskach decyzyjnych w polskiej gospodarce jest niski i zasadniczo nie zmienia się na przestrzeni ostatnich kilku lat. Największe polskie spółki, w tym spółki giełdowe oraz spółki z udziałem Skarbu Państwa, mają w swoich zarządach i radach nadzorczych poniżej 15% kobiet, zaś kobiet prezesek jest ok. 7%.

Dlatego też tak ważne są działania mające na celu promocję równości kobiet i mężczyzn na rynku pracy, a w szczególności udziału kobiet w procesach podejmowania decyzji ekonomicznych. Zmiana nastawienia wśród kadr zarządzających w takich firmach w największym stopniu pomoże poprawić obecną sytuację kobiet na wyższych szczeblach decyzyjnych. Działania w projekcie – przede wszystkich pilotaże i seminaria – zaplanowane są w taki sposób, aby w proces zmiany postaw wobec kobiet na wysokich stanowiskach zaangażować menadżerów wysokiego szczebla, działy HR oraz działy szkoleniowe w dużych firmach.

Pilotaże, które właśnie odbywają się w ramach projektu, zostały podzielone na 5 modułów: równe traktowanie w miejscu pracy, płeć a rynek pracy, ocena miejsca pracy pod kątem równości szans kobiet i mężczyzn, wypracowanie działań równościowych w miejscu pracy oraz plan realizacji działań równościowych.

Dzięki szkoleniom przedstawiciele i przedstawicielki firm mogą usystematyzować wiedzę na temat nierównego traktowania w miejscu pracy oraz na temat korzyści wynikających z realizacji działań równościowych. – Największą zaletą naszego szkolenia jest możliwość oceny swojej firmy pod kątem standardów równościowych. Jest to możliwe dzięki wystandaryzowanemu narzędziu, które z jednej strony wskazuje mocne strony firmy w tym zakresie, jak i te, gdzie warto podjąć dodatkowe działania, aby zapewnić równe szanse wszystkim zatrudnionym osobom – podkreślają trenerki prowadzące szkolenie, Agnieszka Sznajder i Magdalena Grabowska.

- Mamy nadzieję, że dzięki naszym szkoleniom firmy będą bardziej skłonne promować działania wspierające awanse kobiet na stanowiska decyzyjne, a także zainspirują się do realizacji działań równościowych w firmie. My natomiast dowiemy się, czy zaproponowany przez naszych ekspertów i ekspertki program jest zgodny z oczekiwaniami osób, do których został skierowany – dodaje Justyna Kryczka, koordynatorka merytoryczna projektu.

Udział w szkoleniach jest bezpłatny.

Źródło: www.mpips.gov.pl

Czw., 23 Prn. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: