Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zatrudnienie na czas określony? Maksymalnie 33 miesiące

Zatrudnienie na czas określony? Maksymalnie 33 miesiące fotolia.pl

Maksymalnie 33 miesiące będzie wynosił okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony. Tak przewiduje przedstawiony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projekt noweli Kodeksu Pracy. Po przekroczeniu tego terminu umowa stanie się umową na czas nieokreślony.

Projekt noweli Kodeksu Pracy oraz niektórych innych ustaw został skierowany do konsultacji, które potrwają do 21 listopada.

Nowe prawo przewiduje, że w Kodeksie pracy utrzymane będą trzy rodzaje umów o pracę, tzn. umowy o pracę na okres próbny, na czas określony oraz na czas nieokreślony. Dookreślona będzie jednak specyfika umowy na okres próbny oraz zostaną wprowadzone nowe zasady dot. zawierania umów na czas określony.

Jedną z kluczowych zmian ma być nowe brzmienie art. 251 Kodeksu Pracy, które - zdaniem resortu - ma skuteczniej przeciwdziałać nadużywaniu zawierania terminowych umów o pracę. Nowy artykuł ma określić dopuszczalny okres zatrudnienia na podstawie umowy lub umów o pracę na czas określony oraz określić liczbę umów, które mogą być zawarte w ramach tego limitu.

Nowe przepisy mają również dać możliwość wypowiadania umów o pracę zawartych na czas określony na podstawie przepisów Kodeksu pracy. Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony miałaby być uzależniona od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy analogicznie jak w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony.

W projekcie nowelizacji przewiduje się, że okresy wypowiedzenia umowy na czas określony i na czas nieokreślony będą wynosiły: 2 tygodnie - w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy przez okres krótszy niż 6 miesięcy; 1 miesiąc - w przypadku zatrudnienia przez okres co najmniej 6 miesięcy oraz 3 miesiące - w przypadku zatrudnienia okresu co najmniej 3 lat.

Okres wypowiedzenia umów terminowych to dwa tygodnie. W marcu 2014 r. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że dwutygodniowy okres wypowiedzenia dla umów terminowych bez względu na długość zatrudnienia jest dyskryminujący.

Źródło: www.forbes.pl

Pt., 24 Prn. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: