Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

PFRON Reaktywacja

PFRON Reaktywacja fotolia.pl

Wszystko wskazuje na to, że urzędy marszałkowskie jednak nie przejmą z początkiem przyszłego roku zadań oddziałów PFRON a sam Fundusz zachowa osobowość prawną. Posłowie zasiadający w komisji polityki społecznej i rodziny na posiedzeniu 27 sierpnia br. zaakceptowali projekt ustawy odwracający skutki reformy systemu finansów publicznych z 2009 r. w tym zakresie.

W uzasadnieniu do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy 2616) możemy przeczytać m.in., zmiany wprowadzone przepisami ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych, które mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. mogą spowodować poważne zakłócenia realizacji zadań ustawowych Funduszu, a także generują obciążenia finansowe związane z przekształceniem i dalszym jego funkcjonowaniem, związane m.in. z koniecznością zabezpieczenia środków finansowych na ewentualne odprawy dla byłych pracowników oddziałów Funduszu, przejętych przez marszałków województw oraz zabezpieczenia mienia Funduszu (m.in. znajdującego się w zlikwidowanych oddziałach), które stanie się mieniem Skarbu Państwa, w imieniu którego będzie działał minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego. Dalej w uzasadnieniu wskazano, że propozycja pozbawienia Funduszu osobowości prawnej spotkała się z silnym protestem środowiska osób niepełnosprawnych. Do Ministra Pracy i Polityki Społecznej, a także do Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych wystąpienia w tej sprawie skierowało 55 organizacji pozarządowych, organizacje pracodawców i organizacje związkowe oraz wiele indywidualnych osób niepełnosprawnych. Dotychczasowa formuła funkcjonowania Funduszu, sprawdziła się, a zatem, celowe wydaje się jej pozostawienie, tym bardziej, że rozwiązanie to nie generuje żadnych kosztów.

Tymczasem warto przypomnieć, że z uzasadnieniu do projektu ustawy o finansach publicznych wskazywano zgoła odmienne argumenty. Autorzy tamtego projektu podnosili, że współczesne pojmowanie zasad budżetowych w Polsce nie wyklucza celowych powiązań między gromadzonymi środkami finansowymi z określonych źródeł, a dokonywanymi wydatkami w związku z realizacją zadań publicznych. Jednakże istniejące na przestrzeni lat znaczne rozproszenie gospodarki sektora finansów publicznych w postaci licznych funduszy powodowało i powoduje nadal znaczne skomplikowanie procesów gromadzenia i wydatkowania środków publicznych. Także z punktu widzenia racjonalności finansów publicznych ich funkcjonowanie nie zapewnia, jak wynika z wieloletniej praktyki, dostatecznego poziomu celowości i racjonalności gospodarowania środkami publicznymi.

Pt., 29 Sp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel