Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dostępność Polska 2014 – wymogi dostosowania serwisów internetowych dla potrzeb niepełnosprawnych

Dostępność Polska 2014 – wymogi dostosowania serwisów internetowych dla potrzeb niepełnosprawnych fotolia.pl

Konferencja "Dostępność Polska 2014 – wymogi dostosowania serwisów internetowych instytucji publicznych dla potrzeb osób z niepełnosprawnością" odbędzie się 17 września br. w Centrum Konferencyjnym Muranów w Warszawie. Organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Udział w konferencji jest bezpłatny. Zgłoszenia do 12 września 2014 roku.

– Nie wszystkie strony internetowe są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oznacza to, że wielu obywateli w Unii Europejskiej jest odciętych od sieci, a dzisiaj wykluczenie cyfrowe oznacza wykluczenie z rynku, z tych wszystkich możliwości, które my ludzie pełnosprawni mamy. Dlatego trzeba to zmieniać. Trzeba robić wszystko, żeby dostosowywać strony internetowe, telefony i całą technologię do potrzeb osób niepełnosprawnych. Tylko wtedy osoby niepełnosprawne mogą w pełni korzystać z tych możliwości, które mają wszyscy inni – komentuje Rafał Trzaskowski, Minister Administracji i Cyfryzacji. Widzimy, że administracja rządowa jak i samorządy idą tą drogą i mamy nadzieję, że w 2015 roku sytuacja radykalnie się poprawi – dodaje Minister Rafał Trzaskowski.

W odpowiedzi na nowe przepisy w zakresie dostępności serwisów www administracji publicznej w Polsce, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji organizuje tę konferencję. Celem konferencji będzie dostarczenie unikatowej wiedzy o dostępności i użyteczności serwisów internetowych dla osób z niepełnosprawnościami oraz zaprezentowanie najnowszych rozwiązań w tym zakresie.

Dostępność to cecha serwisów internetowych odnosząca się zarówno do ich budowy technicznej jak i treści. Dostępność stron www oznacza, że każdy użytkownik może z nich skorzystać bez problemu. Dostępny serwis internetowy pozwala na wygodne i intuicyjne korzystanie z jego zasobów wszystkim osobom, które narażone są na cyfrowe wykluczenie. Do tej grupy należą m.in. osoby z obniżoną sprawnością sensoryczną (osoby niewidome, niedowidzące, głuche, niedosłyszące), osoby z niepełnosprawnością ruchową, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, a także seniorzy, obcokrajowcy oraz osoby z niskim wykształceniem.

Około 15 proc. społeczeństwa to osoby z niepełnosprawnością i przynajmniej część z nich jest bezpośrednio narażona na wykluczenie cyfrowe. Z tego względu coraz większe znaczenie ma projektowanie w duchu dostępności, czyli takie, które w cyfrowej przestrzeni bierze pod uwagę potrzeby osób z niepełnosprawnością.

Konferencja w szczególności dedykowana jest przedstawicielom instytucji rządowych i samorządowych.

Więcej informacji: www.integracja.org

Czw., 4 Wrz. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: