Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wsparcie finansowe na utrzymanie psów asystujących

Wsparcie finansowe na utrzymanie psów asystujących fotolia.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, w sprawie niemożności uzyskania przez osoby niepełnosprawne wsparcia finansowego na utrzymanie psów asystujących.

Niniejsze wystąpienie podyktowane zostało różnorodnością odpowiedzi udzielanych przez Ministerstwo, na temat wsparcia finansowego, na utrzymanie psów asystujących.

A mianowicie, w odpowiedzi udzielonej Rzecznikowi w dniu 31 lipca 2013 r. (znak: BON-II-0712-2-2-KD/MS/13) wskazano, iż zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym powiat wykonuje określone innymi ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym w zakresie m.in. wspierania osób niepełnosprawnych. Zadania te są określone m.in. w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. W obszarze wspierania osób niepełnosprawnych mieszczą się także zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej. Odnosząc się zaś do możliwości otrzymania dofinansowania na utrzymanie przez osoby niepełnosprawne kosztów utrzymania psów asystujących wskazano jedynie na możliwość otrzymania takiego wsparcia ze środków własnych powiatu, w ramach obowiązujących przepisów. Nie wymieniono przy tym jako źródła wsparcia środków pochodzących z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Tymczasem w odpowiedzi na interpelację nr 13180 w sprawie zapewnienia osobom niewidomym lub z niepełnosprawnością ruchową wsparcia w postaci psa przewodnika lub psa asystenta z dnia 22 grudnia 2009 r. wskazuje Pan Minister, że istnieje możliwość dofinansowania osobom niepełnosprawnym (indywidualnym) kosztów utrzymania psa asystującego, w tym psa przewodnika ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach likwidacji barier w komunikowaniu się (art. 35a ust. 1 pkt 7 lit. d w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, w związku z § 2 pkt 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

Z uwagi na powyższe Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie, w szczególności zaś o przedstawienie informacji co do możliwości otrzymania przez osoby niepełnosprawne dofinansowania kosztów utrzymania psów asystujących w trybie art. 35a ust. 1 pkt 7 lit. d w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, w związku z § 2 pkt 4 Rozporządzenia w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jak również wyjaśnienie przyczyn zmiany cytowanego wyżej stanowiska w sytuacji, gdy zmianie nie uległ obowiązujący w tym zakresie stan prawny.

Źródło: http://www.sprawy-generalne.brpo.gov.pl

Pon., 23 Gr. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka