Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wolontariat na rzecz rodzinnej pieczy zastępczej

Wolontariat na rzecz rodzinnej pieczy zastępczej fotolia.pl

Komentarz do art. 66 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

 

 „Art. 66. 1. Przy zapewnianiu pieczy i wychowania dzieciom umieszczonym w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka oraz wykonywaniu innych czynności związanych z realizacją zadań rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka rodzina zastępcza oraz prowadzący rodzinny dom dziecka mogą korzystać z pomocy wolontariuszy, organizowanej przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej. Przepisy art. 64 ust. 5 stosuje się odpowiednio.
2. O potrzebie skorzystania z pomocy, o której mowa w ust. 1, rodzina zastępcza lub prowadzący rodzinny dom dziecka informuje właściwego organizatora rodzinnej pieczy zastępczej.”

Do organizacji wolontariatu na rzecz rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka stosuje się przepisy art. 42- 50 ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie. Zgodnie z art. 42 ust. 1 powołanej ustawy wolontariusze mogą wykonywać, na zasadach określonych rozdziale 1 Dziale III ustawy, świadczenia na rzecz wskazanych w ustawie „korzystających”. Uwzględniając brzmienie art. 66 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej „korzystającym” w rozumieniu przepisów o wolontariacie jest organizator pieczy zastępczej. Natomiast rodzina zastępcza/prowadzący rodzinny dom dziecka jest bezpośrednim beneficjentem usług.
Zatem to organizator rodzinnej pieczy zastępczej zawiera porozumienie o świadczenie wolontariatu (art. 44 ust. 1 ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie). To na organizatorze jako korzystającym spoczywa obowiązek

  1. informowania wolontariusza o ryzyku dla zdrowia i bezpieczeństwa związanym z wykonywanymi świadczeniami oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami;
  2. zapewnienia wolontariuszowi, na dotyczących pracowników zasadach określonych w odrębnych przepisach, bezpieczne i higieniczne warunki wykonywania przez niego świadczeń, w tym - w zależności od rodzaju świadczeń i zagrożeń związanych z ich wykonywaniem - odpowiednie środki ochrony indywidualnej;
  3. pokrywania, na dotyczących pracowników zasadach określonych w odrębnych przepisach, kosztów podróży służbowych i diet.

Wolontariusz może, w formie pisemnej pod rygorem nieważności, zwolnić korzystającego w całości lub w części z ostatniego w wymienionych obowiązków.

Warto również pamiętać, że wolontariuszowi, który wykonuje świadczenia przez okres nie dłuższy niż 30 dni, korzystający zobowiązany jest zapewnić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Ponadto korzystający może zapewnić wolontariuszowi ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, w zakresie wykonywanych świadczeń. W zależności od zakresu uzgodnionych w porozumieniu świadczeń (np. jeżeli dotyczyłyby one bezpośredniej opieki na dziećmi przebywającymi w pieczy) ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej może być wskazane.

Wolontariusz powinien posiadać kwalifikacje i spełniać wymagania odpowiednie do rodzaju i zakresu wykonywanych świadczeń, jeżeli obowiązek posiadania takich kwalifikacji i spełniania stosownych wymagań wynika z odrębnych przepisów. W związku z odwołaniem do art. 64 ust. 5 wolontariusz musi spełnić takie same warunki jak osoba do pomocy.

Wt., 19 Lst. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel