Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przekształcenie w rodzinny dom dziecka

Przekształcenie w rodzinny dom dziecka fotolia.pl

Komentarz do art. 61a ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

 „Art. 61a. 1. Z rodziną zastępczą zawodową, w której wychowuje się co najmniej 6 dzieci, spełniającą warunki do prowadzenia rodzinnego domu dziecka oraz posiadającą co najmniej 3-letnie doświadczenie jako rodzina zastępcza zawodowa, starosta zawiera, na wniosek tej rodziny, umowę o prowadzenie rodzinnego domu dziecka.
2. Z rodziną zastępczą zawodową spełniającą warunki do prowadzenia rodzinnego domu dziecka, starosta może zawrzeć, na wniosek tej rodziny, umowę o prowadzenie rodzinnego domu dziecka.”

Art. 61a ust. 1 reguluje przypadek obligatoryjnego przekształcenia rodziny zastępczej zawodowej w rodzinny dom dziecka. Przesłanką przekształcenia rodziny zastępczej zawodowej w rodzinny dom dziecka jest:

  • wychowywanie co najmniej 6 dzieci. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ustawodawca w tym kontekście nie odniósł się do osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej, o których mowa w art. 37 ust. 2 ustawy. Oznacza to, że w przypadku rodziny zastępczej zawodowej, w której przebywa np. 4 dzieci i dwie osoby, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej, o których mowa w art. 37 ust. 2 ustawy, omawiany warunek nie zostanie spełniony.
  • spełnienie warunków do prowadzenia rodzinnego domy dziecka;
  • posiadanie co najmniej 3-letniego doświadczenia jako rodzina zastępcza;
  • złożenie wniosku w sprawie zawarcia umowy na prowadzenie rodzinnego domu dziecka.

W przypadku spełnienia powyższych warunków określonych w tym przepisie starosta jest związany wnioskiem rodziny.

Pamiętać również należy, że art. 53 ustawy określa zasady na jakich w rodzinie zastępczej zawodowej możne przebywać w tym samym czasie więcej niż 3 dzieci lub osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej. Z art. 61a ust. 1 nie można wyprowadzać wniosku, że jest to przepis, który obok art. 53 dopuszcza umieszczenie w rodzinie zastępczej większej liczby dzieci. Przeciwnie art. 61a ust. 2 będzie mógł znaleźć zastosowanie wyłączenie w przypadku prawidłowego zastosowania art. 53.

W przypadku rodzin zastępczych zawodowych spełniających warunki do prowadzenia rodzinnego domu dziecka, ale nie spełniających, któregoś z pozostałych warunków starosta ma oczywiście możliwość zawarcia umowy.

Należy również pamiętać, że powołany przepis nie dotyczy sytuacji rodziny niespokrewnionej z dzieckiem wielodzietnej rodziny zastępczej, których sytuację prawną reguluje art. 234 ustawy ( przepisy przejściowe).

Pon., 14 Prn. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel