Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zakup ProSpołeczny

Zakup ProSpołeczny fotolia.pl

Trzy regiony: Wielkopolska, Małopolska i woj. łódzkie wprowadziły już znak: Zakup ProSpołeczny. Jego celem jest informowanie klienta, że produkt jest nie tylko dobrej jakości, ale wytworzono go w przedsiębiorstwie społecznym.

Szansą na życiową samodzielność osób niepełnosprawnych, bezdomnych, czy długotrwale bezrobotnych jest ekonomia społeczna. Na rynku coraz lepiej funkcjonują - już w wielu branżach - spółdzielnie socjalne, firmy społeczne i zakłady aktywności zawodowej. By jednak szybciej i skuteczniej się rozwijać i konkurować na rynku potrzebują one przychylności społecznej oraz profesjonalnego marketingu.

W roku 2010 w Wielkopolsce opracowano i zarejestrowano znak „Zakup ProSpołeczny", który – wykorzystując proste elementy takie jak: kod kreskowy, torba na zakupy I serce – niesie ze sobą czytelne przesłanie dla klienta. Posiadanie Znaku Promocyjnego Ekonomii Społecznej „Zakup ProSpołeczny" jest wyróżnieniem się spośród innych podmiotów ekonomii społecznej działających na danym terenie. Jest to nobilitacja dla firmy i świadectwo dbałości o dobrą jakość. Posiadanie certyfikatu wspomaga także działania marketingowe i public relations. Jest to niewątpliwe wzmocnienie marki i wizerunku.

Znak jest już w 3 województwach i wprowadzają go następne. Do tej pory wyróżniono około 20 podmiotów, wśród nich: „Republikę Marzeń" Fundacji Anny Dymnej, Spółdzielnię Socjalną „Tajemniczy Ogród" z Poznania, czy Laboratorium COGITO Sp. z o.o. z Krakowa.

Jak otrzymać znak Zakup ProSpołeczny?

W Wielkopolsce o prawo do posługiwania się Znakiem Promocyjnym Ekonomii Społecznej „Zakup Prospołeczny" mogą ubiegać się podmioty spełniające wymogi określone w Zasadach przyznawania Znaku Promocyjnego ES "Zakup Prospołeczny".

Zainteresowany podmiot musi złożyć pisemny wniosek do Fundacji im. Królowej Polski św. Jadwigi. Przyznanie Znaku Promocyjnego Ekonomii Społecznej „Zakup Prospołeczny" następuje poprzez udzielenie licencji na okres 1 roku. Po upływie tego okresu podmiot zainteresowany przedłużeniem certyfikacji składa wniosek o przedłużenie na dalszy okres 1 roku. Przedsięwzięcie ma charakter non-profit, a Fundacja nie pobiera żadnych opłat ani od podmiotów certyfikowanych, ani od podmiotów certyfikujących w danym województwie.

Podobnie jest w województwie łódzkim. Podmioty prowadzące działalność na terenie województwa łódzkiego powinny kontaktować się w sprawie przyznania certyfikatu z Caritas Archidiecezji Łódzkiej lub Stowarzyszeniem Wsparcie Społeczne Ja – Ty – My.

W Małopolsce Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie powołał do życia Kapitułę Znaku Promocyjnego Ekonomii Społecznej "Zakup Prospołeczny" i jednocześnie rozpoczął certyfikację produktów i usług małopolskich przedsiębiorstw społecznych. Więcej informacji znajduje się na stronie Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie.

Znak promocyjny produktów i usług przedsiębiorstw społecznych "Zakup ProSpołeczny" ma na celu z jednej strony dawanie klientom szansy kupowania produktów i usług ekonomii społecznej, a tym samym dokonywania ważnych społecznych działań, a z drugiej motywowanie tych podmiotów do dbania o jakość i konkurencyjność na rynku. Decyzja klienta o wyborze towaru ze znakiem "Zakup Prospołeczny" jest wypadkową potrzeby i jakości oferty, zaś aspekt społeczny ma być dodatkowym bodźcem i odruchem serca.

Źródło: m.in.: http://zakupprospoleczny.pl/

Niedz., 14 Lp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: