Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Barka" przypłynęła do Powiatu Jarosławskiego

fotolia.pl

30 stycznia w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jarosławiu odbyło się kolejne spotkanie z przedstawicielami Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka” z Poznania w ramach Budowania Partnerstwa Lokalnego. „Barkę” reprezentowała jej wiceprezes Barbara Sadowska, a towarzyszyła jej Elżbieta Hibner, były doradca premiera Jerzego Buzka i była wiceminister w resorcie finansów.

W Powiecie Jarosławskim powstały silne zalążki partnerstwa lokalnego, a grunt pod powstające Centrum Integracji Społecznej jest dobrze przygotowany dzięki zaangażowaniu władz powiatowych, dyrekcji Powiatowego Urzędu Pracy, ośrodków pomocy społecznej oraz organizacji pozarządowych we wspólne wysiłki mające na celu powstanie centrum.

W kwietniu zostanie złożony do Urzędu Wojewódzkiego wniosek o nadanie statusu CIS, a przed bezrobotnymi zarysuje się realna szansa na wyjście z trudnej sytuacji życiowej. Centrum stanie się dla nich miejscem przejścia od momentu, gdy znajdują się na marginesie życia społecznego do sytuacji, w której staną się osobami poszukiwanymi na rynku pracy.

Spotkania z Fundacją „Barka” znalazły w powiecie jarosławskim podatny grunt. Jeszcze do niedawna temat ekonomii społecznej był obszarem, w którym poruszali się nieliczni. Obecnie oprócz powstającego Centrum planowane jest założenie dwóch spółdzielni socjalnych, których Powiat Jarosławski będzie członkiem. Jedna powstanie ze współpracy z jarosławskim Kołem Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, druga w Laszkach w partnerstwie z Gminą Laszki.

W Jarosławiu gościli także przedstawiciele Barki NL - „młodszej siostry” poznańskiej Barki, która działa w największych holenderskich miastach: Amsterdamie, Hadze i Utrechcie. Barka NL pomaga odnaleźć się emigrantom z Polski i innych krajów Europy środkowo-wschodniej, dla których wyjazd zarobkowy z ojczyzny okazał się porażką, a oni sami znaleźli się bez pracy w szponach nałogów, często bez dachu nad głową. Barka NL organizuje dla nich m.in. kursy językowe, spotkania z doradcą zawodowym i pośrednikiem pracy, stały kontakt z psychiatrą i terapeutą w ramach walki z nałogiem.

Źródło: starostwo.jaroslaw.pl

Czw., 31 St. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun