Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uchwała w sprawie świadczeń dla rodzin zastępczych

Uchwała w sprawie świadczeń dla rodzin zastępczych fotolia.pl

Przedstawiamy ciekawe orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 7 listopada 2012, które dotyczyło uchwały podejmowanej przez rade powiatu w sprawie podwyższenia wysokości świadczeń dla rodzin zastępczych, o których mowa w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Uwaga! Orzeczenie jest nieprawomocne.

Zgodnie z art. 91 wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (dalej: wsispz) rada powiatu może, w drodze uchwały, podnieść wysokość świadczeń pieniężnych, o których mowa w art. 80 ust. 1, art. 81, 83 i 85. Ustawodawca dał zatem radzie powiatu upoważnienie do podniesienia wynagrodzeń, które w art. 85 ustawy zostały określone poprzez wskazanie ich minimalnej wartości – bądź poprzez stwierdzenie, że przysługuje "wynagrodzenie nie niższe niż kwota (...)" (wynagrodzenie rodziny zastępczej zawodowej oraz prowadzącej rodzinny dom dziecka - art. 85 ust. 1 wrispz, wynagrodzenie rodziny zastępczej zawodowej pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego - art. 85 ust. 2 wrispz) bądź poprzez stwierdzenie, że przysługuje wynagrodzenie w ściśle określonej wysokości ("świadczenie w wysokości nie niższej niż 20% otrzymywanego wynagrodzenia miesięcznie" dla rodziny zastępczej zawodowej pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego – art. 85 ust. 6 wrispz).

Określenie "widełkowe" wynagrodzeń, tak jak to uczyniła Rada w zaskarżonej uchwale oznacza natomiast określenie górnej granicy możliwego wynagrodzenia ("do") – do czego ustawodawca w treści art. 91 wrispz upoważnienia nie zawarł. Nie jest także wypełnieniem upoważnienia ustawowego z art. 91 wrispz samo powtórzenie minimalnych wynagrodzeń, określonych w art. 85 wrispz ("od") – nie oznacza to bowiem podniesienia wysokości wynagrodzenia, a tylko do takiego działania daje podstawę treść art. 91 wrispz.

Źródło: Orzecznictwo NSA

Pon., 21 St. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel