Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przymusowy pobyt w domu pomocy społecznej – wyrok ETPCz

Przymusowy pobyt w domu pomocy społecznej – wyrok ETPCz fotolia.pl

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie K. przeciwko Polsce. Trybunał orzekł, że przymusowe umieszczenie osoby ubezwłasnowolnionej w domu opieki społecznej narusza prawo do wolności.

W 2000 r. sąd zdecydował o ubezwłasnowolnieniu S.K. z powodu jego przewlekłej choroby – schizofrenii. W 2002 r. S. K. został umieszczony w domu opieki społecznej.

S. K. występował wielokrotnie o uchylenie ubezwłasnowolnienia. Sądy jednak odrzucały jego wnioski. W marcu 2007 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym stwierdził, że brak możliwości zaskarżenia ubezwłasnowolnienia przez samego ubezwłasnowolnionego narusza Konstytucję. W skutek tego wyroku zmieniono przepisy kodeksu postępowania cywilnego. W wrześniu 2007 r. S. K. ponownie zwrócił się do sądu, jednak jego wniosek został odrzucony. Sąd podkreślił, że zmiany w kpc wejdą w życie dopiero w październiku i nie miały jeszcze wówczas zastosowania w sprawie skarżącego.

W skardze do ETPCz S. K. podnosił, że został umieszczony w domu opieki społecznej wbrew swojej woli i nie miał możliwości zmiany tej decyzji od 2002 roku. Ponadto skarżył się na decyzje sądów, które jego zdaniem ignorowały jego argumentację dotyczącą badań psychiatrycznych.
Orzekając o naruszeniu prawa do wolności, ETPCz stwierdził, że S. K. „pozostawał pod stałym nadzorem i nie miał możliwości opuszczenia domu bez odpowiedniej zgody”. ETPCz uznał, że przetrzymywanie skarżącego w domu opieki społecznej było nieuzasadnione, a on sam powinien mieć możliwość kwestionowania umieszczenia w placówce. ETPCz przyznał skarżącemu 10,000 euro zadośćuczynienia.

Źródło: www.hfhr.pl

Niedz., 11 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel