Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Niepełnosprawni z powiatu tucholskiego znajdą pracę

Niepełnosprawni z powiatu tucholskiego znajdą pracę fotolia.pl

W Tucholi powstanie nowy Zakład Aktywności Zawodowej. Będzie to siódma tego typu placówka w naszym regionie wspierana finansowo przez samorząd województwa. Znajdzie w niej zatrudnienie 35 osób niepełnosprawnych. Dzisiaj (21 września) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste podpisanie umowy dotyczącej udzielenia wsparcia na utworzenie zakładu.

W nowym ZAZ-ie prowadzonym przez powiat tucholski powstanie 35 miejsc pracy dla osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności oraz 15 dla pracowników obsługi. Placówka zostanie utworzona przy ul. Świeckiej 89a w Tucholi, w budynkach Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych. Będzie się specjalizować w usługach wytwórczo-usługowych:

  • gastronomia i catering,
  • centrum szkoleniowo-konferencyjne z bazą noclegową i siłownią,
  • sala zabaw i edukacji dla dzieci,
  • prace porządkowe,
  • krawiectwo.

Przygotowania do utworzenia ZAZ-u w Tucholi już trwają. Zarząd województwa podjął decyzję w sprawie przekazania wsparcia na wykonanie prac remontowych i budowlanych, które pozwolą na dostosowanie budynku do nowych funkcji. Zarząd powiatu tucholskiego ogłosił już przetarg na realizację inwestycji. Dofinansowanie w wysokości 1,5 miliona złotych trafi na ten cel ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W uroczystym podpisaniu umowy dotyczącej udzielenia wsparcia wzięli udział marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Edward Hartwich, starosta tucholski Dorota Gromowska oraz członek zarządu powiatu Wojciech Kociński.

- Zakłady aktywności zawodowej dają szansę osobom niepełnosprawnym na przygotowanie się do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia. Stwarzają możliwość podjęcia pracy przez osoby zamieszkujące nie tylko duże aglomeracje ale także tereny wiejskie. Wspieranie tego typu placówek, to jedno z ważniejszych zadań samorządu województwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Działalność zakładów aktywności zawodowej opiera się na wprowadzaniu osób niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo na rynek pracy, przy jednoczesnym stworzeniu dla nich specjalnych warunków. To ogniwo pomiędzy instytucjami skierowanymi wyłącznie dla osób niepełnosprawnych, a otwartym rynkiem pracy. W ZAZ-ach prowadzona jest rehabilitacja społeczna, zawodowa i lecznicza. Organizatorem zakładów może być gmina, powiat oraz fundacja, stowarzyszenie lub inna organizacja społeczna. Działalność placówek wspiera Urząd Marszałkowski za pośrednictwem środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Źródło: kujawsko-pomorskie.pl

Pon., 24 Wrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka