Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Komentarz do ustawy. Osoby zatrudnione w placówce wsparcia dziennego

Komentarz do ustawy. Osoby zatrudnione w placówce wsparcia dziennego fotolia.pl

Komentarz do ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej art. 26-28

 „Art. 26.

1. Osobą pracującą z dziećmi w placówce wsparcia dziennego może być osoba posiadająca następujące kwalifikacje: 

1) w przypadku wychowawcy:

a) wykształcenie wyższe:

  • na kierunku pedagogika, pedagogika specjalna, psychologia, socjologia, praca socjalna, nauki o rodzinie lub na innym kierunku, którego program obejmuje resocjalizację, pracę socjalną, pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą lub
  • na dowolnym kierunku, uzupełnione studiami podyplomowymi w zakresie psychologii, pedagogiki, nauk o rodzinie, resocjalizacji lub kursem kwalifikacyjnym z zakresu pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej,

b) co najmniej wykształcenie średnie i udokumentuje co najmniej 3-letni staż pracy z dziećmi lub rodziną;

2) w przypadku pedagoga - tytuł zawodowy magistra na kierunku pedagogika albo pedagogika specjalna;

3) w przypadku psychologa - prawo wykonywania zawodu psychologa w rozumieniu ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (Dz. U. Nr 73, poz. 763 i Nr 154, poz. 1798 oraz z 2009 r. Nr 22, poz. 120 i Nr 92, poz. 753);

4) w przypadku osoby prowadzącej terapię - udokumentowane przygotowanie do prowadzenia terapii o profilu potrzebnym w pracy z dzieckiem i rodziną;

5) w przypadku opiekuna dziecięcego - ukończoną szkołę przygotowującą do pracy w zawodzie opiekuna dziecięcego lub pielęgniarki albo studia pedagogiczne.

2. W placówce wsparcia dziennego z dziećmi może pracować osoba, która:

1) nie jest i nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie jest jej ograniczona ani zawieszona;

2) wypełnia obowiązek alimentacyjny - w przypadku gdy taki obowiązek w stosunku do niej wynika z tytułu egzekucyjnego;

3) nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

3. W przypadku wszczęcia przeciwko osobie, o której mowa w ust. 1, postępowania karnego o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego przepisy art. 13 stosuje się odpowiednio.

Art. 27.

1. Osobą zatrudnioną w placówce wsparcia dziennego, niebędącą kierownikiem lub osobą, o której mowa w art. 26 ust. 1, może być osoba, która nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

2. W przypadku wszczęcia przeciwko osobie, o której mowa w ust. 1, postępowania karnego o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego przepisy art. 13 stosuje się odpowiednio.

Art. 28.

2. Pod opieką jednego wychowawcy w placówce wsparcia dziennego, w tym samym czasie, może przebywać nie więcej niż 15 dzieci. 

3. Przy zapewnianiu opieki nad dziećmi przebywającymi w placówce wsparcia dziennego oraz wykonywaniu innych czynności związanych z realizacją zadań tej placówki można korzystać z pomocy wolontariuszy. Przepis art. 27 ust. 1 stosuje się odpowiednio.

4. Szczegółowe zadania oraz organizację działania placówki wsparcia dziennego, w tym rodzaj dokumentacji dotyczącej dziecka oraz sposób jej prowadzenia, określa regulamin organizacyjny placówki wsparcia dziennego opracowany przez kierownika tej placówki.”

Odnośnie wymagań stawianych osobom pracującym w dziećmi w placówkach wsparcia dziennego odsyłam do komentarza do art. 12 i 13 w związku z analogicznym przepisami dotyczącymi wymogów niekaralności, wypełniania obowiązku alimentacyjnego, oraz posiadania władzy rodzicielskiej. W przypadku osób zatrudnionych w placówce, do obowiązków których nie należy praca z dziećmi wymagania ograniczają się do nie bycia skazanym za popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego ściganego z oskarżenia publicznego.

Pod opieką jednego wychowawcy może pozostawać w tym samym czasie 15 dzieci. W aktualnym brzmieniu ustawy zrezygnowano z zapisu ograniczającego liczbę dzieci przebywających w tym samym czasie w placówce wsparcia dziennego do 30. Jest to pozytywna zmiana, która umożliwi m.in. łączenie kilku placówek wsparcia dziennego.

Przy zapewnianiu opieki nad dziećmi przebywającymi w placówce wsparcia dziennego oraz wykonywaniu innych czynności związanych z realizacją zadań tej placówki można korzystać z pomocy wolontariuszy. W mojej ocenie wolontariusze mogą być również osobami pracującymi z dziećmi jeżeli spełniają wymagania wskazane w art. 26 ustawy, zwłaszcza, że ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nie wskazuje podstawy prawnej zatrudnienia wychowawców w placówkach wsparcia dziennego. Zasady korzystania z usług wolontariuszy reguluje art. 42 – 44 ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie.

Również w tej ustawie wyraźnie wskazano, że wolontariusz powinien posiadać kwalifikacje i spełniać wymagania odpowiednie do rodzaju i zakresu wykonywanych świadczeń, jeżeli obowiązek posiadania takich kwalifikacji i spełniania stosownych wymagań wynika z odrębnych przepisów. Do porozumień zawieranych między korzystającym a wolontariuszem w zakresie nieuregulowanym niniejszą ustawą o pożytku publicznym i wolontariacie stosuje się przepisy kodeksu cywilnego. Art. 28 ust. 4 zawierza szczątkowe informacje na temat treści regulaminu organizacyjnego placówki. O nieścisłościach w przepisach dotyczących statutu i regulaminu była mowa przy omawianiu art. 19.

Sob., 18 Sp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel