Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ornecka spółdzielnia socjalna – skuteczne narzędzie aktywizacji

Ornecka spółdzielnia socjalna – skuteczne narzędzie aktywizacji fotolia.pl

Spółdzielnia socjalna „Arka” powstała dzięki inspiracji władz samorządowych. Wsparcia podczas tworzenia oraz w działaniu udzielał jej Miejsko-Gminny Ośrodek Polityki Społecznej, co pozwala na skuteczne funkcjonowanie instytucji na lokalnym rynku pracy.

Instrumenty ekonomii społecznej są jednymi z najskuteczniejszych w zwalczaniu bezrobocia oraz tworzenia nowych, dobrej jakości miejsc pracy. Dostarczają bodźców do rozwoju przedsiębiorczości, innowacyjności, spójności i integracji społecznej, oraz budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Pomagają zwalczać wykluczenie społeczne, łagodzić problemy związane z brakiem aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych, bezrobociem i uzależnieniami. Idea spółdzielni socjalnych jest warta rozpowszechniania przede wszystkim ze względu na cele, które realizuje. Spółdzielnie socjalne są ważnym elementem lokalnego rynku pracy, spełniają nie tylko rolę gospodarczą, ale także wiele funkcji społecznych, miedzy innymi poprzez tworzenie stabilnych miejsc pracy oraz zintegrowanego środowiska społeczno – kulturowego.

Dzięki spółdzielniom socjalnym, osoby bezrobotne, uzależnione, chore psychicznie czy niepełnosprawne odnajdują miejsce, które pozwala im zaistnieć na rynku pracy i wrócić do aktywnego życia.  Udział ekonomii społecznej w stymulacji zawodowej i społecznej grup zagrożonych wykluczeniem. Ornecka Spółdzielnia Socjalna „Arka”, która powstała przy ścisłej współpracy z samorządem, udowadnia jak skutecznym narzędziem ożywienia jest ten rodzaj instytucji i jest przykładem działania, które można z powodzeniem wykorzystać w innych gminach czy powiatach.

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej uznał, że koniecznie jest rozszerzenie zakres usług opiekuńczych. Znacznie korzystniejsze dla osób starszych jest pozostanie we własnym środowisku, domu i pomoc doraźna. Ponadto takie rozwiązanie generuje niższe koszty. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ornecie przyjął następujące założenie: w przypadku odpowiednich warunków mieszkaniowych i przy stanie zdrowia nie wymagającym specjalistycznej opieki lekarskiej, należy proponować rozwiązanie w postaci zapewnienia takiego zakresu usług, aby umożliwić osobie pozostanie w domu.

Pracownicy MGOPS za najlepsze rozwiązanie uznali założenie spółdzielni socjalnej, która świadczyłaby usługi opiekuńcze na zlecenie samorządu. Ponadto działalność każdej spółdzielni socjalnej łączy w sobie dwa wymiary, gospodarczy oraz społeczny. Zatrudnienie  w instytucji pozwala na aktywizację społeczną i zawodową.  Mechanizm przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu poprzez zorganizowanie miejsc pracy jest w tym kontekście aktywną formą, która ma długofalowy potencjał skuteczności pozwalającej uniknąć kosztów społecznych i finansowych w przyszłości.

W roku 2011 Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ornecie realizował projekty „Szansa dla Kobiet” oraz „Czas na zmiany” (w ramach Poddziałania 7.2.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki), przyszli spółdzielcy zostali zrekrutowani z beneficjentów tych dwóch projektów. W sumie 21 pań była przygotowana do pracy jako opiekunka domowa dla osób starszych.  5 kobiet zdecydowało się na założenie spółdzielni socjalnej zajmującej się przede wszystkim usługami opiekuńczymi dla osób w podeszłym wieku i niepełnosprawnych oraz opieką dzienną nad dziećmi. Spółdzielnia została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 04.11.2011 pod nazwą Ornecka Spółdzielnia Socjalna „Arka”.

Panie były nastawione głównie na realizację zadań zleconych przez samorząd, jednakże aby dywersyfikować ryzyko zaplanowały rozszerzenie oferty o usługi porządkowe. Dotację z Powiatowego Urzędu Pracy na założenie spółdzielni socjalnej  przeznaczyły na zakup profesjonalnego sprzętu do sprzątania.  MGOPS w Ornecie użyczył lokalu na działalność biurowo-administracyjną. Usługi świadczone są w domach klientów zatem potrzebne było tylko miejsce na biuro. Aktualnie Ornecka Spółdzielnia funkcjonuje i zamierza rozszerzać katalog usług.

Od listopada 2011 roku na ternie gminy Orneta usługi opiekuńcze realizuje spółdzielnia . W 2011 roku z usług opiekuńczych skorzystało 66 osób (liczba świadczeń 17 987 na kwotę 391 426,51 zł). Aktualnie w spółdzielni „Arka” pracuje 18 osób, 5 na umowę o pracę i 13 na umowę-zlecenie. Przedsiębiorstwo przede wszystkim wykonuje zadanie zlecone przez MGOPS. Trwają pracę nad poszerzeniem działalności o usługi porządkowe i pranie dywanów.

Założenie i funkcjonowanie spółdzielni socjalnej pozwoliło na:

  • Poprawę dostępności usług opiekuńczych, świadczenie pomocy przez 7 dni w tygodniu, w godzinach od 7,00 do 22,00.
  • Zatrudnienie większej liczby osób świadczących usługi opiekuńcze z wykorzystaniem elastycznych form zatrudnienia ułatwiających godzenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym.
  • Zatrzymanie mieszkańców Gminy w ich środowiskach i miejscach zamieszkania, co ma także znaczenie społeczne i gospodarcze dla rozwoju Ornety.
  • Zmniejszenie bezrobocia wśród klientów ośrodka pomocy społecznej (tzw. „efekt dźwigni” polegający na tym, iż osoby będące dotychczas świadczeniobiorcami pomocy socjalnej, teraz będą same płacić podatki, ponadto poprawi się sytuacja materialno-bytowa oraz społeczna członków spółdzielni socjalnej oraz ich rodzin).  
  • Zmniejszenie liczby osób wymagających umieszczenia w domu pomocy społecznej, co pozwala obniżyć koszty ponoszone przez budżet gminy.
  • Zlecenie zadania gminy, jakim jest świadczenie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, podmiotowi ekonomii społecznej obniży w znacznym stopniu koszty realizacji tych usług, podniesie jakość i wachlarz wykonywanych usług.
Niedz., 26 Sp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna