Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

2012 rokiem aktywności osób starszych

2012 rokiem aktywności osób starszych fotolia.pl

Aby przypomnieć o problemie starzenia się społeczeństw, rok 2012 ogłoszono Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Ma on być okazją ku temu, by zintensyfikować stosowne polityki i inicjatywy w całej Europie oraz propagować szanse na wzrost gospodarczy i nowe miejsca pracy w związku z rozwojem tzw. srebrnej gospodarki.

W porównaniu z odsetkiem młodych Europejczyków odsetek osób starszych stale rośnie. Od 2012 roku liczba ludności w wieku produkcyjnym zacznie maleć, a osób w wieku ponad 60 lat – gwałtownie rosnąć (mniej więcej o dwa miliony rocznie). Tego rodzaju zjawisko demograficzne – zwłaszcza w obecnej sytuacji gospodarczej – wiąże się z szeregiem wyzwań.

Aktywność osób starszych ma być sposobem na to, by europejscy seniorzy pozostali dłużej na rynku pracy, nie przestawali aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym oraz zachowali zdrowie i samodzielność.

Rok aktywności ma zachęcić obywateli, polityków i organizacje społeczeństwa obywatelskiego do zastanowienia się, jak stworzyć lepsze warunki dla seniorów i zwiększyć solidarność międzypokoleniową. Jest okazją do działań w różnorodnych dziedzinach: w dziedzinie polityki rynku pracy, ochrony socjalnej, kształcenia i szkolenia, opieki zdrowotnej i usług społecznych, budownictwa mieszkaniowego oraz infrastruktury publicznej. Ma zwrócić uwagę na trzy kwestie:

Zatrudnienie – wraz z rosnącą w całej Europie średnią długością życia rośnie wiek emerytalny. Jednak wiele osób obawia się, że do czasu uzyskania praw do godnej emerytury nie da rady pozostać na dotychczasowym stanowisku ani znaleźć innej pracy. Osobom starszym należy stworzyć większe szanse na rynku, poprawiając ich warunki pracy. Stanowiska pracy należy dostosować do stanu zdrowia i potrzeb. Należy dać takim osobom możliwość uaktualniania umiejętności i skutecznie zachęcać je do dłuższej pracy, weryfikując systemy podatkowe i świadczeniowe.

Uczestnictwo w życiu społecznym – przejście na emeryturę nie oznacza bezczynności. Często nie doceniamy wkładu osób starszych w życie społeczne jako opiekunów innych – zwykle rodziców, małżonków czy wnuków. Podobnie z wolontariatem. Rok aktywności ma przynieść seniorom większe uznanie za wkład społeczny i stworzyć bardziej sprzyjające temu warunki. Tym sposobem można będzie też ograniczać izolację społeczną takich osób i jej zapobiegać.

Samodzielność – z wiekiem przybywa problemów zdrowotnych, jest jednak wiele sposobów, by pomóc seniorom sobie z tym radzić. Osobom z uszczerbkiem na zdrowiu czy niepełnosprawnym pomóc mogą nawet drobne zmiany w otoczeniu. Aktywność osób starszych to także sposób, by mimo starzenia jak najdłużej pozostać samodzielnym. Jak największej samodzielności powinny sprzyjać profilaktyka zdrowotna oraz bardziej przyjazne otoczenie (budynki, transport i infrastruktura).

Przez cały 2012 rok w państwach członkowskich organizowane są setki działań, projektów i wydarzeń.

Źródło: Rada UE

Pon., 20 Sp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka