Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zaciąg ochotniczy do wojska – Minister określił zasady

Zaciąg ochotniczy do wojska – Minister określił zasady fotolia.pl

Minister Obrony Narodowej wydał rozporządzenie dotyczące przeprowadzania zaciągu ochotniczego. Zorganizuje to nabór ochotników w razie mobilizacji i wojny.

Zgodnie z ustawą o Obronie Ojczyzny, w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny osoby uznane za zdolne do służby wojskowej mogą być w każdym czasie powołane do służby wojskowej. Do służby tej mogą być powołane również inne osoby, które zgłosiły się do pełnienia tej służby w drodze zaciągu ochotniczego. Teraz MON wydał rozporządzenie wykonawcze określające sposób i tryb przeprowadzania zaciągu ochotniczego.

Zgodnie z rozporządzeniem, decyzję o przeprowadzaniu zaciągu ochotniczego podejmie w razie potrzeby Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Zaciąg ochotniczy zostanie ogłoszony w drodze komunikatów w prasie, radiu, telewizji i Internecie, jak również w inny sposób przyjęty na obszarze działania szefów wojskowych centrów rekrutacji, podając miejsce i termin przeprowadzania zaciągu oraz preferowane specjalności wojskowe, kwalifikacje zawodowe i predyspozycje oczekiwane od osób, które zgłoszą się do pełnienia służby wojskowej w drodze zaciągu ochotniczego. W komunikatach szefowie WCR mają określać dowódców jednostek wojskowych, do których bezpośrednio będą mogli stawiać się ochotnicy.

Ochotnicy będą mieć możliwość wskazywania preferowanych jednostek wojskowych, w których chcieliby służyć. Jeśli będą spełniać warunki, otrzymają tymczasowe zakwaterowanie i wyżywienie oraz środki higieny osobistej do czasu powołania do służby, którego termin będzie uzgodniony z dowódcą jednostki wojskowej, w której będą służyć.

Wydany akt prawny uregulował też kwestię polskich ochotników mieszkających poza Polską.

Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 maja 2024 r. w sprawie przeprowadzania zaciągu ochotniczego opublikowano w Dzienniku Ustaw 9 maja pod pozycją nr 713. Wejdzie ono w życie jeszcze w maju.

Wt., 14 Mj. 2024 0 Komentarzy
Adrian Pokrywczyński
redaktor Adrian Pokrywczyński