Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Aktywny Rodzic – pierwsze czytanie projektu w Sejmie

Aktywny Rodzic – pierwsze czytanie projektu w Sejmie fotolia.pl

W środę, 8 maja, w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka - „Aktywny rodzic”. To kompleksowa odpowiedź na współczesne wyzwania związane z demografią, rynkiem pracy i usługami opiekuńczymi. I realne wsparcie dla rodziców dzieci do lat 3.

Celem programu Aktywny Rodzic jest z jednej strony aktywizacja zawodowa rodziców – szczególnie młodych mam, a z drugiej zwiększenie dostępności miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 i podnoszenie jakości świadczonych usług. Po pierwszym czytaniu w Sejmie projekt trafił do dalszych prac w Komisji.

Budżet na ten cel to blisko 9 mld zł.

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie trzech nowych świadczeń wspierających rodziców:

Świadczenie „Aktywni rodzice w pracy” kierowane jest do aktywnych zawodowo rodziców dziecka w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. 1500 zł miesięcznie będzie przysługiwać aktywnym zawodowo rodzicom przez okres 24 miesięcy, gdy dziecko pozostanie pod opieką osoby niebędącej rodzicem. Ustawa daje możliwość, ale nie obowiązek, zawarcia z opiekunem umowy uaktywniającej, która pozwoli na dofinansowanie z budżetu państwa kosztów ubezpieczenia emerytalno-rentowego i zdrowotnego. W przypadku babci lub dziadka będących na emeryturze umożliwi ubieganie się o przeliczenie podstawy składek i otrzymanie wyższego świadczenia emerytalnego.

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” zastąpi obecnie funkcjonujące i zdecydowanie mniej korzystne dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Świadczenie to będzie kierowane do rodziców dzieci uczęszczających do żłobka, klubu dziecięcego albo dziennego opiekuna i będzie przysługiwało w wysokości do 1500 zł miesięcznie.

Świadczenie „Aktywnie w domu” zastąpi dotychczas funkcjonujący i mniej korzystny rodzinny kapitał opiekuńczy. Jest to wsparcie finansowe w wysokości 500 zł już na pierwsze dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia dla rodziców, którzy pozostaną nieaktywni zawodowo lub ich dziecko nie uczęszcza do instytucji opieki.

Decyzję o wyborze najbardziej odpowiedniego świadczenia każdorazowo będą podejmować rodzice. Projekt daje możliwość wielokrotnej zmiany świadczeń, czyli rezygnacji z jednej formy wsparcia i przejścia na drugą, z zastrzeżeniem, że w danym miesiącu na dane dziecko rodzic będzie mógł pobierać tylko jedno z wybranych przez siebie świadczeń.

Dofinansowanie opieki nad dziećmi z niepełnosprawnością będzie wyższe – to 1900 zł w wariantach „aktywnie w żłobku” i „aktywni rodzice w pracy”.

Źródło: MRPiPS

Czw., 9 Mj. 2024 0 Komentarzy
Alicja Cisowska
redaktor Alicja Cisowska