Minister Obrony Narodowej przygotował i przekazał do uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia w sprawie przygotowania systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym.
Pierwszą z zasadniczych zmian w stosunku do obecnie obowiązującej regulacji obejmującej zakres niniejszego rozporządzenia jest dodanie możliwości włączenia w skład systemu kierowania innych organów.
W zakresie infrastruktury zamieniono używane dotychczas pojęcie „obiekt budowlany” na „budynek”. Nowe pojęcie jest zgodne z art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane co ma pozwolić na klarowną interpretację i uniknięcie tworzenia nowego pojęcia w tej samej materii. Uwzględniając zgłaszane przez uczestników systemu kierowania problemy z przystosowywaniem całych budynków na potrzeby stanowisk, projektodawcy zdecydowali wprowadzić ułatwienie polegające na możliwości przystosowania jedynie pomieszczeń lub części budynku na określone stanowiska kierowania, bez konieczności przygotowywania całego budynku.
Istotną zmianą w kwestii stanowisk kierowania jest utworzenie Zapasowego Stanowiska Kierowania Obroną Państwa, które tworzą stanowiska kierowania Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów oraz ministrów i centralnych organów administracji rządowej, wskazanych przez Prezesa Rady Ministrów. Stworzono w ten sposób analogię do rozwiązania przyjętego w przypadku głównych stanowisk kierowania wskazanych organów, czego brakowało w dotychczasowych przepisach.
Mając na uwadze doświadczenia z funkcjonowania systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym, tworzonego na podstawie przepisów z 2004 r., zaproponowano przepisy dotyczące sposobu realizacji zadań przez organy władzy publicznej w systemie kierowania.
W skład systemu kierowania wchodzą także organy wykonawcze samorządu terytorialnego.