Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Krajowy System e-Faktur przesunięty. Wyniki audytu w Ministerstwie Finansów

Krajowy System e-Faktur przesunięty. Wyniki audytu w Ministerstwie Finansów fotolia.pl

Po przeprowadzeniu audytu z wdrażania przez Ministerstwo Finansów Krajowego Systemu e-Faktur, rząd podjął decyzję o przesunięciu wejścia w życie obowiązku elektronicznego fakturowania.

Raport z badania zawiera kilkaset szczegółowych informacji o błędach, uwag i zaleceń do architektury, kodów źródłowych oraz bazy danych – tłumaczył przyczyny Minister Finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej.

Nowa data uruchomienia obowiązkowego KSeF zakłada stopniowe wdrażanie obligatoryjności systemu e-Faktur.

Jak poinformował minister Domański - KSeF będzie obowiązkowy od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a dla pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r.

Jak informuje Ministerstwo Finansów w komunikacie, wdrożenie będzie powiązane z odpowiednim procesem legislacyjnym. Będzie on podzielony na dwa etapy. W pierwszym, który zakończy się w czerwcu 2024 r., zmiany ustawowe będą dotyczyć tylko określenia nowego terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF. Odpowiednio zostaną też przesunięte terminy dodatkowych odroczeń dotyczących: kar za błędy w KSeF, wymogu płatności z podaniem numeru KSeF (bez MPP) oraz faktur wystawianych z kasy rejestrującej. W drugim etapie, przedmiotem prac będą szczegółowe rozwiązania legislacyjne.

Czw., 2 Mj. 2024 0 Komentarzy
Adrian Pokrywczyński
redaktor Adrian Pokrywczyński