Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Idzie ku oświadczeniom obejmującym prywatne majątki małżonków

Idzie ku oświadczeniom obejmującym prywatne majątki małżonków fotolia.pl

Powołana do rozpatrzenia projektów ustaw nowelizujących przepisy dotyczące oświadczeń majątkowych podkomisja będzie rekomendować dalsze prace nad projektem Koalicji Obywatelskiej.

Przypomnijmy, że projekt z sejmowego druku nr 155 zakłada m.in., że niektóre osoby zobowiązane do składania oświadczeń majątkowych, w tym wójtowie i członkowie zarządów powiatów, miałyby dodatkowo opisywać majątek odrębny małżonków, a więc już nie tylko majątek wspólny. Strona samorządowa sceptycznie podchodzi do tego rozwiązania, przede wszystkim z racji nadmiernego wkraczania w prywatne życie osób niekoniecznie pełniących funkcje publiczne. Obawy budzi też odpowiedzialność za rzecz, której de facto nie można w obecnym stanie prawnym wyegzekwować. Przedstawiciele korporacji samorządowych mówili o tym w lutym na posiedzeniu sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, o czym pisaliśmy tutaj.

Te argumenty zostały przypomniane również podczas posiedzenia specjalnej podkomisji powołanej do rozpatrzenia projektów nowelizacji, które odbyło się w czwartek 25 kwietnia. Poza KO swój projekt złożyli bowiem też niektórzy posłowie klubu Prawa i Sprawiedliwości (druk nr 156). Przed posiedzeniem podkomisji Rada Ministrów przekazała swoją opinię, w której rekomendowała dalsze prace nad projektem KO, wnioskując o odrzucenie projektu PiS, gdyż projekt z druku 155 zawierał w jej opinii rozwiązania pochłaniające propozycje opozycji. Jednakże w stanowisku rządu znalazły się też pewnego rodzaju wątpliwości, które podnosił m.in. Związek Powiatów Polskich w swoich opiniach oraz propozycje drobnych poprawek. Na pytanie przedstawiciela ZPP, reprezentant wnioskodawców, poseł Marek Sowa poinformował, że podtrzymuje potrzebę uchwalenia projektu przy uwzględnieniu niektórych poprawek sugerowanych ze strony rządu.

Kolejne posiedzenie w tej sprawie zaplanowano na 9 maja, gdy posłowie mają zająć się już szczegółowo projektami.

Retransmisję posiedzenia można obejrzeć pod adresem: www.sejm.gov.pl

Pod artykułem znajdą Państwo stanowiska Związku Powiatów Polskich do obu projektów ustaw.

Czw., 25 Kw. 2024 0 Komentarzy
Adrian Pokrywczyński
redaktor Adrian Pokrywczyński