Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Propozycja zmian w dofinansowaniu kosztów kształcenia młodocianych pracowników

Propozycja zmian w dofinansowaniu kosztów kształcenia młodocianych pracowników fotolia.pl

W ramach projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego zaproponowano nowelizację także w ustawie - Prawo oświatowe w zakresie kosztów kształcenia młodocianych pracowników.

Zgodnie z obecnymi przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika odbywa się tylko w przypadku zdania przez młodocianego egzaminu zawodowego bądź czeladniczego (art. 122), na co pracodawca nie ma bezpośredniego wpływu. W odniesieniu do dofinansowania kosztów kształcenia młodocianego pracownika proponuje się w projekcie wprowadzenie zasady, zgodnie z którą dofinansowanie przysługiwać będzie za fakt podejścia młodocianego do egzaminu czeladniczego bądź zawodowego (złożenia egzaminu), nie zaś – zdania go. Jak wskazują projektodawcy wynika to z faktu uznania otrzymania dofinansowania za swoisty benefit włożony w szkolenie młodocianego, którego uzyskanie nie powinno być uzależnione od skutku działania osoby trzeciej (tj. sukcesu lub braku sukcesu w trakcie zdawania egzaminu). 

Dodatkowo ww. kwota dofinansowania ulega obecnie waloryzacji tylko w przypadku, gdy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrasta o co najmniej 5% rok do roku. Rozwiązanie to nie uwzględnia natomiast sytuacji, gdy skumulowany wskaźnik przekracza wartość 5% w okresie kilku lat. W związku z powyższym zaproponowano, by waloryzacja dofinansowania następowała w przypadku, gdy wzrost wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych przekroczy 5% nie w stosunku do roku poprzedniego, ale w stosunku do roku, poprzedzającego rok, w którym dokonano poprzedniej (ostatniej) waloryzacji.

Zgodnie z informacją w OSR projektu proponowana zmiana spowoduje skutek finansowy w wysokości 52 mln zł. Kwota ta jest wynikiem różnicy pomiędzy liczbą młodocianych pracowników którzy w roku szkolnym 2023/2024 przystąpili do egzaminu (29344) i tych którzy go zdali (24112) a następnie wynik przemnożono przez wysokość dofinansowania (10 tys. zł).

Źródło: legislacja.gov.pl 

Pt., 26 Kw. 2024 0 Komentarzy
Katarzyna Liszka-Michałka
Redaktor Katarzyna Liszka-Michałka