Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wybudujemy schron bez pozwolenia? Rząd pokazał projekt ustawy

Wybudujemy schron bez pozwolenia? Rząd pokazał projekt ustawy fot.pixabay

Nadchodzą zmiany w Prawie budowlanym. Rząd chce dać możliwość budowy małych schronów. Nie trzeba będzie mieć na to pozwolenia.

Projekt zmian w ustawie Prawo budowlane został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji 29 lutego. Wśród propozycji zakłada on zdefiniowanie dwóch obiektów, mających służyć za schronienie – przydomowych schronów oraz przydomowych ukryć doraźnych.

I tak, przydomowy schron ma być wolno stojącą budowlą ochronną o konstrukcji zamkniętej i hermetycznej, o powierzchni użytkowej do 35 m kw., wyposażoną w urządzenia filtrowentylacyjne, przeznaczoną do ochrony użytkowników budynku mieszkalnego jednorodzinnego przed skutkami założonych zagrożeń militarnych, ekstremalnych zjawisk pogodowych i skażeń, znajdującą się pod ziemią lub częściowo zagłębioną w gruncie.

Natomiast jako przydomowe ukrycie doraźne będzie klasyfikowana wolno stojąca budowla ochronna o konstrukcji niehermetycznej, o powierzchni użytkowej do 35 m kw., przeznaczona do ochrony użytkowników budynku mieszkalnego jednorodzinnego przed skutkami założonych zagrożeń militarnych i ekstremalnych zjawisk pogodowych, znajdująca się pod ziemią lub częściowo zagłębiona w gruncie.

Zgodnie z propozycją, oba typy ukrycia nie będą wymagały uzyskania pozwolenia na budowę, jeśli będą projektowane wraz z instalacjami i przyłączami niezbędnymi do ich użytkowania, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. W takim przypadku będzie wystarczać zgłoszenie w rozumieniu art. 30 ustawy.

Warunki co do wymogów technicznych i usytuowania tego typu budowli ochronnych ma określić w rozporządzeniu Minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.

„Uregulowanie tych spraw jest szczególnie ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w szczególności w kontekście dalszego rozwoju konfliktu zbrojnego na Ukrainie oraz coraz częściej występujących ekstremalnych zjawisk pogodowych.” – piszą projektodawcy w Ocenie Skutków Regulacji. Zgodnie z uzasadnieniem, rząd chce stworzyć warunki do powstania w ten sposób dużej ilości rozproszonej siatki schronów dla osób fizycznych, co ocenia jako najkorzystniejsze w obecnym zagrożeniu militarnym wobec nie skupiania setek ludzi w jednym miejscu. Przydomowe schrony i ukrycia doraźne mają być bowiem traktowane jako budowle związane wyłącznie z budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym i na potrzeby konkretnych osób zamieszkujących ten budynek.

Projekt ustawy zawiera także inne propozycje, w tym uregulowanie kwestii zgłoszeń prac dotyczących szeregu innych obiektów (np. tzw. mikrowiatraków czy kiosków i pawilonów sprzedaży ulicznej o powierzchni zabudowy nie większej niż 15 m kw).

Numer projektu z wykazu: UD22

Etap legislacyjny: uzgodnienia i konsultacje publiczne

Projekt można znaleźć pod adresem: legislacja.rcl.gov.pl

Pt., 1 Mrz. 2024 0 Komentarzy
Adrian Pokrywczyński
redaktor Adrian Pokrywczyński