Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czynności zawodowe osób wykonujących niektóre zawody medyczne

Czynności zawodowe osób wykonujących niektóre zawody medyczne fotolia.pl

Do 18 marca br. trwają konsultacje społeczne projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych osób wykonujących niektóre zawody medyczne.

Projekt rozporządzenia określa szczegółowy wykaz czynności zawodowych, do wykonywania których są uprawnione osoby wykonujące zawody medyczne objęte ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych tj. (asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistkia stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptysta, podiatra, profilaktyk, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy).

W uzasadnieniu do projektu ustawy wskazano, że poszczególne zakresy czynności zawodowych zostały opracowane w oparciu o zakresy kształcenia prowadzonego w ww. zawodach. W przypadku zawodu technika farmaceutycznego zakres czynności zawodowych jest ograniczony przepisami Prawa farmaceutycznego. W przypadku wprowadzanego ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych zawodu podiatry, zakres jego czynności zawodowych ustalono na podstawie opracowania „Kwalifikacje i zadania zawodowe dla zawodu podiatra” stanowiącego załącznik do uchwały nr 1/2022 z dnia 30 września 2022 r. Zespołu do spraw opracowania kwalifikacji i zadań zawodowych dla zawodu podiatra powołanego zarządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 czerwca 2022 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania kwalifikacji i zadań zawodowych dla zawodu podiatry.

Rozporządzenie ma wejść w życie 26 marca 2024 r.

Źródło: legislacja.rcl.gov.pl 

Śr., 28 Lt. 2024 0 Komentarzy
Bernadeta Skóbel
Redaktor Bernadeta Skóbel