Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe otwarcie dla odnawialnych źródeł energii? Posiedzenie senackich komisji raczej to potwierdza

Nowe otwarcie dla odnawialnych źródeł energii? Posiedzenie senackich komisji raczej to potwierdza fotolia.pl

Prawie setka osób uczestniczyła 1 lutego w posiedzeniu połączonych senackich komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz komisji Klimatu i Środowiska. Tematem były perspektywy dla odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Przewodniczący komisji – Stanisław Gawłowski i Waldemar Pawlak zapowiedzieli nowe otwarcie polityczne w zakresie tematyki OZE w Polsce i przychylność dla tego typu rozwiązań w energetyce. Następnie wypowiadali się głównie przedstawiciele branży prezentując zalety OZE lub postulaty z tym związane. Dominował jednak temat farm wiatrowych. Choć nie padło wiele konkretów związanych z legislacją, to posiedzenie pokazało ewidentnie, że obecna koalicja rządowa jest przychylna zwiększaniu udziału źródeł odnawialnych w energetyce i Polska przyjmuje już raczej ostateczny kurs na dekarbonizację. Potwierdzało to wystąpienie Miłosza Motyki, wiceministra klimatu i środowiska.

Przedstawiciele samorządów apelowali, by w całym procesie nie pomijać kontekstu lokalnych wspólnot. Podkreślono konieczność udziału miejscowych społeczności w zyskach farm wiatrowych lub obniżeniu ceny rachunku za prąd. Postulowano by wpisać możliwość podejmowania zadań dotyczących energii do zadań własnych gmin, a także utworzenie krajowej strategii dla odnawialnych źródeł energii.

Na posiedzeniu obecna była delegacja Królestwa Danii, na czele z tamtejszym ministrem energii, Larsem Aagaardem. Ma to związek z wizytą króla Danii, Fryderyka X w Polsce.

W posiedzeniu, na zaproszenie przewodniczących, wziął udział także przedstawiciel Związku Powiatów Polskich.

Pt., 2 Lt. 2024 0 Komentarzy
Adrian Pokrywczyński
redaktor Adrian Pokrywczyński