Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

KRiO z nowym tekstem jednolitym

KRiO z nowym tekstem jednolitym fotolia.pl

Ogłoszono tekst jednolity Kodeksu rodzinnego.

W Dzienniku Ustaw na koniec roku pojawił się tekst jednolity ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Tekst uwzględnia cztery nowelizacje oraz zmiany sprzed 6 grudnia 2023 r.

Uwzględnione w tekście jednolitym nowelizacje (częściowo) to:

  1. ustawa z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2140 i 2243),
  2. ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz. U. poz. 1843),
  3. ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1606),
  4. ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1615) oraz zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem 6 grudnia 2023 r.

Nowelizacja z punktu pierwszego przyniosła modyfikację treści art. 112 indeks 7 KRiO. Zgodnie z brzmieniem obowiązującym od lutego 2023 r. sąd umieszcza dziecko w rodzinnej pieczy zastępczej na terenie powiatu miejsca zamieszkania dziecka. W przypadku braku możliwości umieszczenia dziecka w rodzinnej pieczy zastępczej na terenie powiatu miejsca zamieszkania dziecka lub gdyby takie umieszczenie było sprzeczne z dobrem dziecka, sąd umieszcza dziecko w rodzinnej pieczy zastępczej na terenie innego powiatu. Dziecko umieszcza się w instytucjonalnej pieczy zastępczej, jeżeli brak jest możliwości umieszczenia dziecka w rodzinnej pieczy zastępczej lub z innych ważnych względów nie jest to zasadne. Umieszczając dziecko w pieczy zastępczej, sąd bierze pod uwagę możliwość wywiązania się z obowiązku zapewnienia przez pieczę zastępczą pracy z rodziną, o której mowa w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, oraz możliwość utrzymywania przez małoletniego kontaktów z rodzicami, o ile sąd ich nie zakazał. Po umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej, sąd ma informować starostę powiatu zapewniającego temu dziecku pieczę zastępczą o przyczynach umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej.

Pt., 5 St. 2024 0 Komentarzy
Adrian Pokrywczyński
redaktor Adrian Pokrywczyński