Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jakie świadczenia na rzecz obronności w 2024?

Jakie świadczenia na rzecz obronności w 2024? fotolia.pl

MON wydało rozporządzenie dotyczące niezbędnych świadczeń rzeczowych w 2024 r. na rzecz obrony.

Zgodnie z art. 628 ustawy o obronie Ojczyzny, na urzędy i instytucje państwowe, przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne, a także osoby fizyczne może być nałożony obowiązek świadczeń rzeczowych, polegających na oddaniu do używania posiadanych nieruchomości i rzeczy ruchomych na cele przygotowania obrony państwa albo zwalczania klęsk żywiołowych, likwidacji ich skutków oraz zarządzania kryzysowego. Minister Obrony ma obowiązek corocznego określania rodzaju i liczby nieruchomości oraz rodzaju i liczby rzeczy ruchomych, które mogą być wykorzystane dla wykonania niezbędnych świadczeń rzeczowych na potrzeby związane z prowadzeniem kwalifikacji wojskowej, przeprowadzaniem ćwiczeń wojskowych, w tym organizowanych w trybie natychmiastowego stawiennictwa żołnierzy rezerwy i sprawdzaniem gotowości mobilizacyjnej Sił Zbrojnych.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony z dnia 16 października, a opublikowanym 25ego października, niezbędne świadczenia rzeczowe wykonywane w 2024 r. na rzecz obrony mają więc wynosić nie więcej niż:

  1. 400 nieruchomości (budynków lub ich części) – na potrzeby organów administracji rządowej i organów samorządu terytorialnego wykonujących zadania związane z prowadzeniem kwalifikacji wojskowej;
  2. 450 pojazdów samochodowych oraz 110 przyczep (naczep) i 10 maszyn wraz z niezbędnym wyposażeniem – na potrzeby jednostek organizacyjnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej związane z przeprowadzaniem ćwiczeń wojskowych, w tym organizowanych w trybie natychmiastowego stawiennictwa żołnierzy rezerwy i sprawdzaniem gotowości mobilizacyjnej Sił Zbrojnych.
Czw., 2 Lst. 2023 0 Komentarzy
Adrian Pokrywczyński
redaktor Adrian Pokrywczyński