MON wydało rozporządzenie dotyczące niezbędnych świadczeń rzeczowych w 2024 r. na rzecz obrony.
Zgodnie z art. 628 ustawy o obronie Ojczyzny, na urzędy i instytucje państwowe, przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne, a także osoby fizyczne może być nałożony obowiązek świadczeń rzeczowych, polegających na oddaniu do używania posiadanych nieruchomości i rzeczy ruchomych na cele przygotowania obrony państwa albo zwalczania klęsk żywiołowych, likwidacji ich skutków oraz zarządzania kryzysowego. Minister Obrony ma obowiązek corocznego określania rodzaju i liczby nieruchomości oraz rodzaju i liczby rzeczy ruchomych, które mogą być wykorzystane dla wykonania niezbędnych świadczeń rzeczowych na potrzeby związane z prowadzeniem kwalifikacji wojskowej, przeprowadzaniem ćwiczeń wojskowych, w tym organizowanych w trybie natychmiastowego stawiennictwa żołnierzy rezerwy i sprawdzaniem gotowości mobilizacyjnej Sił Zbrojnych.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony z dnia 16 października, a opublikowanym 25ego października, niezbędne świadczenia rzeczowe wykonywane w 2024 r. na rzecz obrony mają więc wynosić nie więcej niż:
- 400 nieruchomości (budynków lub ich części) – na potrzeby organów administracji rządowej i organów samorządu terytorialnego wykonujących zadania związane z prowadzeniem kwalifikacji wojskowej;
- 450 pojazdów samochodowych oraz 110 przyczep (naczep) i 10 maszyn wraz z niezbędnym wyposażeniem – na potrzeby jednostek organizacyjnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej związane z przeprowadzaniem ćwiczeń wojskowych, w tym organizowanych w trybie natychmiastowego stawiennictwa żołnierzy rezerwy i sprawdzaniem gotowości mobilizacyjnej Sił Zbrojnych.