Na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się końcem września br. projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie komisji do spraw kierowania nieletnich do młodzieżowego ośrodka wychowawczego oraz trybu kierowania, przenoszenia i zwalniania nieletnich z młodzieżowych ośrodków wychowawczych.
Natomiast 20 października br. pojawiła się druga wersja uwzględniająca częściowo uwagi zgłoszone do projektu przez resort edukacji w ramach uzgodnień międzyresortowych (załącznik do odpowiedzi MS na uwagi MEiN). Projektodawcy odstąpili natomiast od prowadzenia konsultacji publicznych i opiniowania, co oznacza, że projekt nie zostanie przekazany do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Pomimo tego faktu Związek Powiatów Polskich zgłosił do projektu uwagi. Można się z nimi zapoznać tutaj.
Natomiast dostęp do pełnej treści projektu wraz z uzasadnieniem i OSR możliwy jest tutaj.
Projekt zakłada m.in. zmiany polegające na zwolnieniu Komisji z obowiązku zawiadamiania uprawnionych podmiotów o skierowaniu nieletniego do młodzieżowego ośrodka wychowawczego. Zadanie to, według projektu, przekazano sędziom w przypadku skierowania oraz odpowiednio – w przypadku wniosków o przeniesienie – dyrektorom młodzieżowych ośrodków wychowawczych. Jak uzasadniono obowiązek ten aktualnie spoczywa na Komisji, której ustawowym zadaniem jest wydawanie skierowania do ośrodka z wyłączeniem podejmowania dodatkowych czynności związanych z obsługą tego skierowania.
ZPP odniosło się negatywnie do propozycji takiego rozwiązania wskazując m.in. że jest to marnowanie potencjału i czasu na wykonywanie czynności administracyjnych i obsługi przez jednostki wymiaru sprawiedliwości powołane w celu merytorycznego rozpatrywania spraw. Jak wskazuje ZPP czas prowadzenia postępowań sądowych czy odległe terminy rozpraw już aktualnie świadczą o ogromnym obciążeniu sądów bieżącą pracą. Dodatkowe zadanie i to w proponowanym charakterze może doprowadzić do jeszcze większych opóźnień w procesie kierowania do MOW.
Jak podkreśla ZPP można odnieść wrażenie, że nowe zadanie sądów i jego uzasadnienie służy jedynie zawoalowaniu bieżącej sytuacji, która jednoznacznie wskazuje, że kierowanie nieletnich do MOW-ów przerosło możliwości komisji a ministerstwo sprawiedliwości nie jest w stanie zapewnić skutecznej realizacji przepisów, które samo opracowało.