W Sejmie przedstawiono informację Ministra Cyfryzacji w zakresie planów reagowania na wyzwania związane z niedoborem wykwalifikowanej kadry IT i cyberbezpieczeństwa w gospodarce.
16 sierpnia odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii podczas której podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Paweł Lewandowski przedstawił krótką informację dotyczącą planów reagowania na niedobory fachowców w zakresie technik informatycznych i cyberbezpieczeństwa.
Zgodnie z danymi przekazanymi przez Polski Instytut Ekonomiczny, w Polsce brakuje obecnie 147 tys. specjalistów IT do osiągnięcia średniej unijnej w zakresie udziału pracowników IT w ogóle zatrudnionych. Wpływa to na kwestie cyberbezpieczeństwa. W 2022 CSIRT NASK otrzymało 322 tys. zgłoszeń zdarzeń i incydentów.
Jako główne pole działań ministerstwa cyfryzacji w celu zwiększania poziomu cyberbezpieczeństwa i kompetencji społecznych w tym zakresie wskazano:
- szkolenia online dla podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa
- szkolenia stacjonarne dla najważniejszych osób w państwie
- wsparcie tematyki cyberbezpieczeństwa w szkolnictwie wyższym
- ćwiczenia cyberbezpieczeństwa
- konferencje branżowe
- utworzenie Funduszu Cyberbezpieczeństwa
W dyskusji na forum komisji zwrócono uwagę na silną potrzebę edukacyjną w zakresie technik informatycznych. Konkluzja była jednak taka, że nawet jako całość, system edukacji nie jest w stanie nadążyć za potrzebami rynku.
Na zaproszenie prezydium komisji, informacji wysłuchał również przedstawiciel Związku Powiatów Polskich.
Retransmisję posiedzenia można obejrzeć na stronach Sejmu RP