Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ustawa o 500+ z nowym tekstem jednolitym

Ustawa o 500+ z nowym tekstem jednolitym fotolia.pl

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowy tekst jednolity ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Ujednolicona treść uwzględnienia zmiany wprowadzone ustawą z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2140 i 2243) oraz zmiany wynikające z przepisów ogłoszonych przed dniem 2 marca 2023 r.

Zgodnie z nowelizacją, świadczenie wychowawcze przyznane na dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu socjalizacyjnego, placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu interwencyjnego, placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu specjalistyczno-terapeutycznego, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych albo interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych przeznacza się w szczególności na rozwój zainteresowań oraz zwiększanie szans edukacyjnych i rozwojowych dzieci umieszczonych w tych placówkach lub ośrodkach lub gromadzi jako oszczędności. Natomiast w przypadku powrotu dziecka do rodziny biologicznej na mocy orzeczenia sądu orzeka on również o sposobie dysponowania środkami finansowymi pochodzącymi ze świadczenia wychowawczego zgromadzonymi jako oszczędności.

Kolejna zmiana uwzględniona w tekście jednolitym dotyczyła możliwości weryfikacji przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w rejestrach publicznych danych potrzebnych do obsługi programu 500+ (art. 17 ustawy).

Tekst jednolity można znaleźć w Dzienniku Ustaw pod pozycją nr 810.

Pt., 28 Kw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński