Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowy tekst jednolity ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę

Nowy tekst jednolity ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę fotolia.pl

W Dzienniku Ustaw pod pozycją nr 537 opublikowano jednolity tekst ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Obwieszczenie Marszałek Sejmu z 27 stycznia w tej sprawie zostało opublikowane 21 marca. Nowy tekst jednolity „ustawy ściekowej” uwzględnienia zmiany wprowadzone ustawą z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1549) oraz zmiany wynikające z przepisów ogłoszonych przed dniem 26 stycznia 2023 r. W tekście nie uwzględniono za to art. 16 i art. 17 ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw.

Ujednolicona ustawa określa zasady i warunki zbiorowego zaopatrzenia w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi oraz zbiorowego odprowadzania ścieków, w tym zasady działalności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, tworzenia warunków do zapewnienia ciągłości dostaw i odpowiedniej jakości wody oraz niezawodnego odprowadzania i oczyszczania ścieków, ochrony interesów odbiorców usług, z uwzględnieniem wymagań ochrony środowiska i optymalizacji kosztów; wymagania dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, a także tryb zatwierdzania taryf oraz organ regulacyjny i jego zadania.

W tym ostatnim zakresie samorządy mają coraz większe zastrzeżenia do działalności obecnego regulatora, którym jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Przypomnijmy też, że od dłuższego czasu trwają prace nad zupełnie nową wersją ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę. Póki co, projekt nie może przebrnąć etapu konsultacji.

Czw., 23 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński