Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak badać trzeźwość pracownika? Opublikowano rozporządzenie

Jak badać trzeźwość pracownika? Opublikowano rozporządzenie fotolia.pl

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie badań na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu w organizmie pracownika. Akt prawny określa m.in. warunki i metody przeprowadzania badań przez pracodawcę oraz wykaz środków działających podobnie do alkoholu.

We wtorek 21 lutego weszły w życie nowe przepisy kodeksu pracy dotyczące badań trzeźwości pracowników. Od razu wydano do nich rozporządzenie wykonawcze.

Zgodnie z rozporządzeniem badania na obecność alkoholu obejmują badanie wydychanego powietrza lub badanie krwi. Jako środki działające podobnie do alkoholu wymieniono opioidy, amfetaminę i jej analogi; kokainę; kannabinoidy oraz benzodiazepiny. Badania na obecność tych środków obejmują badanie przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego, badanie krwi lub badanie moczu.

Po wykonaniu badań przeprowadzonych przez uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego istnieje obowiązek sporządzenia protokołu.

Rozporządzenie zawiera szczegółowe przepisy techniczne dotyczące metod przeprowadzania badań na trzeźwość.

Nowe przepisy kodeksu pracy statuują m.in., że jeśli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia, pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników. Kontrola trzeźwości nie może naruszać godności oraz innych dóbr osobistych pracownika. O wprowadzeniu kontroli trzeźwości pracodawca informuje pracowników w sposób u niego przyjęty, nie później niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem jej przeprowadzania.

Rozporządzenie można znaleźć w Dzienniku Ustaw pod pozycją nr 317.

Wt., 21 Lt. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński