Opublikowano nowy tekst jednolity ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Popularnie określana jako „PPSA” ustawa zyskała bowiem w międzyczasie nowe przepisy o doręczeniach i przebiegu procesu.
Tekst jednolity ustawy uwzględnienia od teraz niektóre zmiany wprowadzone ustawą o obronie Ojczyzny; nowelizacją PPSA z czerwca 2022 r. oraz ustawą o zmianie ustawy – Kodeks karny wykonawczy oraz niektórych innych ustaw. Są tam też zmiany wynikające z przepisów ogłoszonych przed dniem 25 stycznia 2023 r.
Czerwcowa nowelizacja PPSA spowodowała, że na wniosek adresata doręczenie może być dokonane na wskazany przez niego adres skrytki pocztowej. W takim przypadku pismo przesłane za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe składa się w placówce pocztowej tego operatora, umieszczając zawiadomienie o tym w skrytce pocztowej adresata. W zawiadomieniu wskazuje się placówkę pocztową operatora, w której złożono pismo, oraz zamieszcza się informację, że należy je odebrać w terminie siedmiu dni od dnia pozostawienia zawiadomienia. Doprecyzowano też technikalia dotyczące awizowania pism sądowych.
Przy okazji nowelizacji kodeksu karnego wykonawczego doprecyzowano kwestię zdalnego udziału osób pozbawionych wolności w posiedzeniu. W takim przypadku uczestnicy mogą brać udział w posiedzeniu sądowym, gdy przebywają w budynku innego sądu albo w zakładzie karnym lub areszcie śledczym, gdy są pozbawieni wolności, i tam dokonywać czynności procesowych, a przebieg czynności procesowych transmituje się z sali sądowej sądu prowadzącego postępowanie do miejsca pobytu uczestników postępowania oraz z miejsca pobytu uczestników postępowania do sali sądowej sądu prowadzącego postępowanie. W miejscu przebywania osoby pozbawionej wolności w czynnościach procesowych bierze udział przedstawiciel administracji zakładu karnego lub aresztu śledczego oraz może wziąć udział pełnomocnik, jeżeli został ustanowiony, i tłumacz, jeżeli osoba pozbawiona wolności nie włada dostatecznie językiem polskim.
Ustawa o obronie Ojczyzny spowodowała zmianę nazewnictwa dotyczącą zwolnienia z opłat sądowych osób, które skarżą działanie, bezczynność organu lub przewlekłe prowadzenie postępowania w sprawach z tego zakresu - wcześniej chodziło o sprawy dotyczące powszechnego obowiązku obrony.
Tekst jednolity ogłoszony przez Marszałek Sejmu w obwieszczeniu z dnia 27 stycznia 2023 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw 8 lutego pod pozycją nr 259.