Senat RP 29 listopada br. podjął uchwałę o odrzuceniu ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw (druk senacki 860, druk sejmowy 2710).
Jak można wyczytać w uzasadnieniu uchwały Senatu (druk nr 2826) przyjęte w ustawie rozwiązania zwiększające zakres uprawnień kuratora oświaty, będącego przedstawicielem administracji rządowej, kosztem ograniczenia samodzielności jednostek samorządu terytorialnego w odniesieniu do wykonywanych przez nie zadań własnych w sprawach dotyczących edukacji publicznej, pozbawiają organ prowadzący przysługujących mu uprawnień w tym zakresie. Wejście w życie ustawy może skutkować zarzutem naruszenia zasady decentralizacji władzy publicznej, a także zasady pomocniczości. Zastrzeżenia Senatu wzbudziła także zmiana w zakresie uzależnienia możliwości prowadzenia przez stowarzyszenie lub inną organizację zajęć z uczniami na terenie szkoły lub placówki od uzyskania pozytywnej opinii kuratora oświaty.
1 grudnia br. komisja sejmowa i Sejm RP odrzuciły veto Senatu.
Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży na posiedzeniu o godz. 14:00 w drugim punkcie porządku obrad rozpatrzyła uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2826) i zdecydowała o jej odrzuceniu.
Natomiast głosowanie sejmowe odbyło się o godz. 22:02 i stosunkiem głosów Za - 224; Przeciw - 218; Wstrzymało się - 2; Nie głosowało - 16. Sejm odrzucił uchwałę Senatu odrzucającą ustawę.
Ustawa zostanie teraz skierowana do podpisu Prezydenta RP.