Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zadrzewienia śródpolne na Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Zadrzewienia śródpolne na Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi fotolia.pl

15.11.2022 r. odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na spotkaniu miało miejsce rozpatrzenie informacji nt. ochrony zieleni i zadrzewień na obszarach wiejskich ze szczególnych uwzględnieniem zadrzewień śródpolnych.

Zadrzewienia śródpolne stanowią element krajobrazu istotny dla zachowania bioróżnorodności obszarów rolnych. Są miejscem bytowania wielu organizmów, zapewniają bazę pokarmową m.in. dla ptaków i owadów zapylających, wspomagając tym samym utrzymanie równowagi ekologicznej w systemach rolniczych. Dzięki głębokiemu systemowi korzeniowemu drzewa poprawiają obieg składników odżywczych i zwiększają przyrost materii organicznej w glebie, która w konsekwencji efektywniej zatrzymuje wodę.

Stawki na założenie zadrzewień śródpolnych zróżnicowane są w zależności od ukształtowania terenu i wynoszą od ok. 10 tys. zł/ha do 13,6 tys. zł/ha. Dodatkowo refundowane są koszty zabezpieczenia sadzonek przed zwierzyną. Od 2023 r. wsparcie na tworzenie zadrzewień śródpolnych kontynuowane będzie w ramach Planu Strategicznego (PS 2023-2027), w ramach którego przewidziano również 5-letnią premię na ich pielęgnację i utrzymanie tj. ok. 2,5 tys. zł/ha/rok. Wsparcie to zapewni realizację długotrwałych celów środowiskowych i korzyści finansowych dla rolnika tj. rekompensatę za podjęte zobowiązania. 

Na interwencje zadrzewieniowe przewidziano w PS 2023-2027 budżet ok. 9 mln. euro. Szacuje się, że nowymi zadrzewieniami zostanie objętych ok. 2 tys. ha.

Poruszono również temat ochrony bobrów i wilków, a dokładniej mowa o nierozwiązywalnym od lat sporze między rolnikami, a obrońcami zwierząt.  

Pt., 18 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka