Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Posłowie chcą rozszerzyć zwolnienia z opłaty uzdrowiskowej

Posłowie chcą rozszerzyć zwolnienia z opłaty uzdrowiskowej fotolia.pl

Sejmowa Komisja Petycji wniosła projekt ustawy, która zwolni z opłaty uzdrowiskowej osoby korzystające czasowo z lecznictwa uzdrowiskowego na terenie gminy będącej ich miejscem zamieszkania, a którzy mieszkają poza obszarem, któremu nadano status uzdrowiska.

Ustawa, która ma być nowelizacją art. 17 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych jest reakcją posłów na petycję wniesioną przez gminę Połczyn-Zdrój. Posłowie z komisji do spraw petycji uznali, że należy zrównać w prawach mieszkańców gmin, gdzie znajdują się uzdrowiska. 

Jak tłumaczą wnioskodawcy: "Zgodnie z aktualnymi przepisami osoby mające miejsce zamieszkania w miejscowości uznanej za miejscowość uzdrowiskową w rozumieniu art. 17 ust. 1a zmienianej ustawy, które w celach zdrowotnych czasowo przebywają w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego położonym w tej miejscowości (miejscowości ich zamieszkania) nie są zobowiązane do uiszczania opłaty uzdrowiskowej. Obowiązek uiszczania takiej opłaty jest natomiast nałożony na osoby mieszkające na terenie danej gminy, ale poza obszarem, któremu nadano status uzdrowiska.".

Projektowana ustawa doprowadzi do sytuacji, w której wszyscy mieszkańcy gminy korzystający z lecznictwa uzdrowiskowego na terenie swojej gminy będą zwolnieni z opłaty uzdrowiskowej – bez względu na to, czy mieszkają na wyznaczonym terenie uzdrowiska (de facto miejscowości uzdrowiskowej) czy też poza nim.

W Polsce jest 46 uzdrowisk w 45 gminach. 

Czw., 3 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński