Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sejm przyjął ustawę wydłużającą kadencję samorządów

Sejm przyjął ustawę wydłużającą kadencję samorządów fotolia.pl

Sejm przyjął ustawę autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, która wydłuża kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 roku. Teraz ustawa czeka na rozpatrzenie w Senacie.

Wydłużenie kadencji samorządów, zdaniem projektodawców ustawy, ma przeciwdziałać zblokowaniu się dat wyborów parlamentarnych i samorządowych, które miałyby odbyć się jesienią 2023 roku.

Za ustawą zgłosowało 231 posłów, przeciw było 209. Jedna osoba wstrzymała się od głosu. Wcześniej opozycja wnosiła o odrzucenie projektu ustawy, jednak większość sejmowa nie wyraziła na to zgody.

Zgodnie z zapisami ustawy, kadencja: rad gmin, rad powiatów oraz sejmików województw; rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy; wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która upływa w 2023 r., ulega przedłużeniu do dnia 30 kwietnia 2024 r.

Przedstawiciele samorządów wcześniej alarmowali, że przesunięcie terminu wyborów samorządowych będzie kolidowało z wyborami do Parlamentu Europejskiego, które zgodnie z kalendarzem wyborczym mają się odbyć na wiosnę 2024 roku.

Pt., 30 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska