Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej przyjęta przez Sejm

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej przyjęta przez Sejm fotolia.pl

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w dotychczasowym kształcie funkcjonuje od 2012 r. Teraz Sejm przyjął nowelizację ustawy. Jakie nowe zapisy znalazły się w dokumencie?

Wyższe wynagrodzenia dla rodzin zastępczych  

Wynagrodzenie przysługujące rodzinie zastępczej zawodowej i osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka zwiększy się z 2168,76 zł do 4100 zł miesięcznie. Natomiast w przypadku rodzin pełniących funkcję pogotowia rodzinnego z 2819,39 zł do 5084 zł. Wynagrodzenia będą waloryzowane według wskaźnika inflacji.

Zakaz tworzenia nowych domów dziecka

Tworzenie nowych domów dziecka będzie możliwe w sytuacjach wyjątkowych za zgodą wojewody i po zaciągnięciu opinii Rzecznika Praw Obywatelskich. Nową regulacją jest też możliwość jednokrotnego powrotu do dotychczasowej formy pieczy zastępczej. To szansa dla wychowanków, którzy po osiągnieciu pełnoletności podjęli pochopną próbę samodzielnego życia.

Uproszczone procedury

Prowadzony będzie centralny rejestr pieczy zastępczej. System zgromadzi w jednym miejscu komplet danych co pozwoli szybciej i łatwiej znaleźć wolne miejsca dla dziecka na obszarze całego kraju.

Starostowie, poza wyznaczonym limitem, nie będą mogli odmawiać przyjmowania wychowanków spoza swojego powiatu.

Zmienią się też regulacje w zakresie prawa do urlopów ojcowskich i macierzyńskich dla opiekunów, którzy przyjęli dziecko pod swój dach. Uprawnienia w tym zakresie wydłużono do ukończenia przez wychowanka 14. roku życia. Aktualny stan prawny określa 7 i w wyjątkowych przypadkach 10 lat.

Pomoc w usamodzielnieniu

W nowelizacji nie ma już progu dochodowego, który obowiązuje przy przyznawaniu pomocy na usamodzielnienie po osiągnięci przez wychowanka 18 lat. Obecnie takie wsparcie jest udzielane osobom wkraczającym w dorosłość, których miesięczny dochód nie przekracza 1200 zł.

Źródło: MRiPS

 

Czw., 15 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska