Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wniosek senatorów dotyczący zwiększenia wysokości subwencji oświatowej na 2022 rok

Wniosek senatorów dotyczący zwiększenia wysokości subwencji oświatowej na 2022 rok fotolia.pl

Grupa senatorów złożyła początkiem sierpnia w Senacie projekt ustawy o wysokości części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego na rok 2022.

Celem projektu ustawy jest zwiększenie środków finansowych przeznaczonych w jednostkach samorządu terytorialnego (JST) na realizowanie zadań oświatowych w roku 2022 r. Dla osiągnięcia tego celu projektodawcy zaproponowali zwiększenie wysokości części oświatowej subwencji ogólnej o wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2022 r., który jest ogłoszony przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w komunikacie wydawanym na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. 

W komunikacie Prezesa GUS z dnia 15 lipca 2022 r. w sprawie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2022 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2022 r. w stosunku do I półrocza 2021 r. wyniósł 111,8 (wzrost cen o 11,8%). Wskaźnik ten ma stanowić
podstawę do zwiększenia kwoty części oświatowej subwencji ogólnej w roku 2022.

Zdaniem autorów projektu, docelowo konieczne jest wprowadzenie systemowych rozwiązań które wpłyną na urealnienie kwot przekazywanych na realizację zadań oświatowych. Niniejsza ustawa epizodyczna ma jedynie wesprzeć finansowo samorządy w realizacji zadań oświatowych w roku 2022 r.

Z projektem można zapoznać się tutaj.

Projekt został skierowany do senackich komicji: Ustawodawczej; Budżetu i Finansów Publicznych oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, które do 5 października br. mają czas na przygotowanie sprawozdania. 

Pt., 2 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka