Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowy tekst jednolity Prawa o aktach stanu cywilnego

Nowy tekst jednolity Prawa o aktach stanu cywilnego fotolia.pl

W Dzienniku Ustaw opublikowano tekst jednolity ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego. Obejmuje on zmiany wprowadzane od października 2021 r.

Obwieszczenie Marszałka Sejmu z dnia 7 lipca 2022 r. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw pod pozycją nr 1681 w dniu 10 sierpnia. W tekście jednolitym uwzględniono zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy o dowodach osobistych z 14 października 2021 r., ustawą z dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych, a także zmiany wynikających z przepisów ogłoszonych przed 6 lipca br. Poprzednie ujednolicenie tekstu przez Marszałka Sejmu miało miejsce w marcu 2021 r.

Prawo o aktach stanu cywilnego reguluje zasady i tryb rejestracji stanu cywilnego oraz dokonywania czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego.  Zgodnie z ustawą, akty stanu cywilnego stanowią wyłączny dowód zdarzeń w nich stwierdzonych, a ich niezgodność z prawdą może być udowodniona jedynie w postępowaniu sądowym. Choć na co dzień nie budzi to raczej większych emocji, w praktyce ustawa jest więc jednym z najważniejszych aktów prawnych regulujących sytuację prawną milionów obywateli.

Śr., 10 Sp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński