Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pensja minimalna w górę. Jest projekt rozporządzenia

Pensja minimalna w górę. Jest projekt rozporządzenia fotolia.pl

W 2023 czekają nas kolejne podwyżki płacy minimalnej. Rząd opublikował projekt rozporządzenia w tej sprawie. 

Projekt rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 r. jaki przedstawiła Rada Ministrów zakłada dwukrotną podwyżkę minimalnego wynagrodzenia – od 1 stycznia i od 1 lipca. 

Od 1 stycznia ma obowiązywać stawka w wysokości 3383 zł, a od połowy roku - 3450 zł. Minimalne stawki godzinowe mają być ustalone odpowiednio 22,10 zł od początku roku, a od 1 lipca - 22,50 zł. 

Oznacza to, że od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 373 zł, a od 1 lipca o 440 zł w stosunku do 2022 r. 

Dwukrotna podwyżka wynika z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Zgodnie z jej przepisami jeżeli prognozowany na rok następny wskaźnik cen (tj. przyjęty do opracowania projektu ustawy budżetowej średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem), wynosi co najmniej 105% – ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej: od dnia 1 stycznia i od dnia 1 lipca. Rada Ministrów przyjęła taki wskaźnik na poziomie 107,8 %. 

Kwoty nie zostały w terminie ustawowym ustalone przez Radę Dialogu Społecznego, gdyż większych pensji oczekiwała strona związkowa. Dlatego rząd, zgodnie z ustawą, musi wydać rozporządzenie do 15 września ustanawiając minimalne stawki na poziomie co najmniej takich, jakie zaproponował do negocjacji Radzie.

Niedz., 31 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński