Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

KRUS i KCIK z możliwością uzyskania zgody na wyszukiwanie ksiąg wieczystych

KRUS i KCIK z możliwością uzyskania zgody na wyszukiwanie ksiąg wieczystych fotolia.pl

27 kwietnia br. do sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz ustawy o przetwarzaniu informacji kryminalnych.

Według projektowanych przepisów Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Szef Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych uzyskają możliwość do wystąpienia o zgodę do Ministra Sprawiedliwości na wielokrotne, nieograniczone w czasie wyszukiwanie ksiąg wieczystych w centralnej bazie danych ksiąg.

Zgoda na wyszukiwanie ksiąg wieczystych przewidziana w ustawie jest potrzebna, aby ww. podmioty mogły wyszukać numer księgi wieczystej dotyczącej nieruchomości należącej do określonej osoby, dokonując tego wyszukania na podstawie kryteriów znanych KRUS-owi lub Szefowi KCIK, np. adresu nieruchomości lub imienia i nazwiska danej osoby, a także aby móc sprawdzić, czy dana osoba jest w ogóle właścicielem jakiejkolwiek nieruchomości w Polsce, a jeżeli tak, to której konkretnie.

Założeniem proponowanych regulacji jest ułatwienie KRUS i KCIK wykonywania ich ustawowych zadań, a także pozytywny wpływ na czas załatwianych przez te jednostki spraw.

Druk sejmowy nr 2203

Źródło: sejm.gov.pl 

Sob., 30 Kw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak