Na lutowym posiedzeniu Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii podsumowano działania Ministerstwa Cyfryzacji dotyczące otwartych danych oraz przekazano plany na rok 2022. Dyskusja obejmowała także kwestie szczegółowe takie jak dostęp do danych o planowanym i rzeczywistym ruchu pociągów, roli samorządu terytorialnego w rozwoju problematyki otwartych danych w Polsce czy dostęp do kodu źródłowego aplikacji dane.gov.pl
Sekretarz Stanu w KPRM, Adam Andruszkiewicz podsumował działania Ministerstwa Cyfryzacji dot. otwartych danych. Wskazał, iż Polska awansowała o kolejne dwa miejsca w rankingu Open Data Maturity 2021, zajmując czwarte miejsce. By osiągnąć ten sukces, przygotowano ustawę o otwartych danych i ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego, która w sposób kompleksowy uregulowała problematykę otwartych danych w Polsce. Wyodrębniła nowe kategorie danych takie jak dane o wysokiej wartości, dane dynamiczne czy dane badawcze oraz sformułowała zasady i nowe pojęcia dotyczące otwartych danych. Umożliwia stosowanie licencji standardowych oraz wprowadzono możliwość udostępnienia do dalszego wykorzystywania kodu źródłowego programu komputerowego, opracowywanego w ramach realizacji zadań publicznych. Obejmuje również przepisy dot. uchwalania realizacji programu otwierania danych.
Jest to główny dokument strategiczny, opracowywany przez ministra cyfryzacji co 7 lat. Obecnie jest to program przyjęty na lata 2021-2027, skierowany do organów administracji rządowej. Może być realizowany na zasadzie dobrowolności przez inne podmioty, w szczególności samorządy. Realizację polityki otwartych danych w 2021, Adam Andruszkiewicz wskazał na przykładzie rozbudowy portalu gov.pl czy działań z zakresu edukacji i promocji tematyki otwartych danych. Wymieniono w ramach tych działań organizację międzynarodowej konferencji The Future is Data, w której brało udział ponad 1100 uczestników. Poruszono w niej m.in. tematykę otwartych danych w perspektywie rozwoju sztucznej inteligencji oraz nowych technologii. Przeprowadzono kampanię internetową o zasobach portalu Kronika promującej cyfrowe zasoby kultury państwa, kampanię „A jednak się kręci” oraz zakończono rozpoczęte w 2020 kursy Akademii Otwartych Danych, skierowanej do dysponentów danych. W planach na 2022 rok Ministerstwo Cyfryzacji ma kontynuować szkolenia dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego oraz organizować kolejne edycje wspomnianych wydarzeń.
Poseł Paulina Matysiak poruszyła zagadnienie dostępu do danych o planowanym i rzeczywistym ruchu pociągów, wskazując, iż PKP KL jest źródłem informacji pierwotnych, wiarygodnych i wiążących dla uczestników ruchu. Przykładem bezpłatnej aplikacji Mój Pociąg, która została wyłączona z powodu odmowy udostępnienia danych przez zarządcę infrastruktury kolejowej, zapytano o stanowisko tego podmiotu wobec działań z zakresu otwartych danych. Radosław Chmielek, ekspert Komisji wskazał, iż wspomniana odmowa udostępnienia otwartych danych przez PKP KL nie jest spowodowana ,,barierą techniczną, finansową a tylko i wyłącznie barierą mentalną”. Anna Gos z Departamentu Zarządzania Danymi w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapewniła, iż poszukują wspólnie z przedstawicielami rozwiązania danego problemu i przystąpią do jego realizacji po półrocznym obowiązywaniu ustawy z powodu nowych pojęć i zasad udostępniania danych.
Poseł Krzysztof Gawkowski odniósł się do działań mających na celu rozwijania polskich samorządów pod względem otwartych danych. Utworzenie podręcznika dla samorządu dot. otwartych danych, przeprowadzenie warsztatów dla samorządowców mniejszych miast, opracowanie dwóch raportów z zakresu otwartych danych – to część wskazanych przez Annę Gos podjętych działań, dzięki którym postęp samorządu jest widoczny. Potwierdził to ekspert Komisji, podając przykład udostępnianych danych dot. rozkładów przez wszystkie miasta wojewódzkie, wykorzystywanych m.in. w nawigacji.