Od nowego roku ruszy pilotaż dotyczący przeglądów lekowych, który będzie polegał na tym, że farmaceuta będzie miał możliwość przejrzenia domowej apteczki pacjenta, pod kątem znajdujących się tam produktów.
Na początku w pilotażu będzie uczestniczyło 75 farmaceutów, którzy wykonają przegląd lekowy u maksymalnie 1000 osób. Budżet pilotażu to 150 tys. zł. Kluczowym przyjętym kryterium włączenia pacjenta do pilotażu jest wielolekowość. Na potrzeby projektowanego pilotażu przyjęto, że jako stan wielolekowości należy rozumieć stan przyjmowania przynajmniej 5 leków jednocześnie u osób w wieku 18-60 lat i przynajmniej 10 leków jednocześnie u osób w wieku powyżej 60 lat.
Pilotaż będzie mogła realizować dowolna apteka ogólnodostępna posiadająca minimalne zaplecze lokalowe - przede wszystkim możliwość wydzielenia w izbie ekspedycyjnej apteki przestrzeni zapewniającej minimum dyskrecji w rozmowie z farmaceutą.
Przegląd będzie mógł prowadzić farmaceuta posiadający wiedzę potwierdzoną stosownym dyplomem ukończenia studiów podyplomowych lub odpowiednią praktykę w przeprowadzaniu przeglądów lekowych uzyskaną zagranicą.
Resort planuje, że realnie wykonywana opieka farmaceutyczna w postaci przeglądów lekowych stanie się zjawiskiem powszechnym w perspektywie 2-3 lat.
Z rozporządzeniem można zapoznać się tutaj.