Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o wsparciu przygotowania III Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Projektowana ustawa ma umożliwić województwu małopolskiemu, województwu śląskiemu oraz miastu Kraków terminowe wykonanie przedsięwzięć związanych z III Igrzyskami.
Jak wskazują projektodawcy, podmioty realizujące przedsięwzięcia będą mogły otrzymać dotacje celowe na ich realizację (z wyłączeniem organów administracji rządowej reprezentujących Skarb Państwa). W przypadku wsparcia finansowego w infrastrukturę sportową, transportową i lokalną organizatorzy Igrzysk będą mogli skorzystać z dofinansowania ze środków znajdujących się w dyspozycji ministerstw, w ramach ogłaszanych przez resorty programów. W przypadku gdy dana inwestycja nie zostanie ukończona w terminie, będzie ona mogła być realizowana i wykorzystywana w kolejnych latach.
Przedsięwzięcia w zakresie przygotowania i realizacji inwestycji dotyczących dróg publicznych według projektu mają być realizowane zgodnie z przepisami ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Równocześnie mają one być celami publicznymi w rozumieniu przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami i inwestycjami celu publicznego w rozumieniu przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Do zamówień związanych z realizacją przedsięwzięć – w świetle projektu – mają nie być stosowane przepisy ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych, jeżeli wartość zamówienia będzie niższa niż progi unijne w rozumieniu art. 3 tej ustawy. Ponadto projekt ustawy przewiduje kryteria udzielania zamówień.
Wydatki bieżące, ponoszone w latach 2021–2023 przez jednostki samorządu terytorialnego na organizację Igrzysk oraz przygotowanie i realizację przedsięwzięć, mają nie być uwzględniane przy ustalaniu relacji, o której mowa w art. 243 ustawy o finansach publicznych. W celu spełnienia warunku, o którym mowa w art. 242 ww. ustawy, w latach 2021–2023 wydatki bieżące mają być pomniejszane o wydatki na organizację Igrzysk oraz przygotowanie i realizację przedsięwzięć.
Przy ustalaniu relacji, o której mowa w art. 242 ustawy o finansach publicznych, w latach 2021–2023 do planowanych wydatków bieżących mają nie być wliczane wydatki na organizację Igrzysk oraz przygotowanie i realizację przedsięwzięć.
Z projektem można się zapoznać tutaj.